Kolej oczami Polaków

Kolej oczami Polaków

25 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Eurobarometr przeprowadził badanie dotyczące opinii obywateli państw EU dotyczących kolei. Jak wygląda na ich tle nzdanie Polaków na temat kolei?

Fot. Kuba Batorowicz

O ogólnych wynikach ankiety już pisaliśmy. Natomiast ciekawie przedstawiają się odpowiedzi podawane przez ankietowanych z Polski na tle innych europejskich państw.

Z usług narodowych, bądź regionalnych kolei korzysta ok. 51 proc. Polaków. Średnia europejska wynosi w tej dziedzinie 55 proc. Najwięcej tymi kategoriami pociągów jeździ Szwedów – 86 proc., natomiast najmniej Portugalczyków, bo tylko 29 proc.

W przypadku korzystania z kolei miejskich, aglomeracyjnej, Polacy wypadają poniżej średniej. Tylko 26 proc. ankietowanych z Polski przyznało się do poruszania się tym środkiem transportu. W całej Europie tych osób jest 40 proc. Tu prym wiedzie Holandia, gdzie pociągami miejskimi jeździ 72 proc. ankietowanych, zaś najgorzej jest w Bułgarii. Tylko 10 proc. ankietowanych przyznało się do korzystania z takich pociągów.

Polacy najczęściej korzystają z kolei podczas wyjazdów wypoczynkowych (61 proc. badanych). Na drugim miejscu znalazły się inne wycieczki, przeważnie spontaniczne. Jako środek transportu podczas podróży do pracy bądź do szkoły wskazało jedynie 9 proc. pytanych. Cel biznesowy podróży koleją wskazało 8 proc ankietowanych, natomiast pozostałe 4 proc. osób nie udzieliły konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, co można by było zmienić na kolei, by przyciągnąć pasażerów do tego środka transportu. Można było zaznaczyć kilka odpowiedzi. Dla 35 proc. ankietowanych takim czynnikiem byłaby niższa cena. 33 proc badanych odpowiedziało, że nic ich nie trzeba zmieniać, 25 proc stwierdziło, że byłyby to lepsza sieć kolejowa, bądź większa ilość połączeń i stacji kolejowych. 24 proc przepytanych wskazało na szybsze połączenia. Wygodniejsze i czystsze pociągi zachęciłyby 22 proc pytanych. Dla 21 proc. ważna jest większa częstotliwość usług, ale za to 15 proc. liczy się już ich niezawodność. 7 proc badanych stwierdziło, że nie wie co mogło by ich przyciągnąć do korzystania z pociągów, natomiast dla 4 proc. byłyby to inne niż wymienione czynniki.

Duża liczba przepytanych Polaków, bo aż 72 proc. jest za otwarciem narodowych i krajowych systemów kolei dla konkurencji. Jest to o jeden punkt procentowy powyżej średniej europejskiej. Najwięcej pozytywnie nastawionych do tego pomysłu jest w Czechach, bo aż 90 proc, natomiast najmniej w Holandii, gdzie „tak” odpowiedziało 46 proc. ankietowanych. Oczywiście otwarcie kolei na konkurencję miałoby odpowiednie uwarunkowanie, jakim jest zachowanie takich samych norm bezpieczeństwa.