„Miękkie umiejętności” dla dyżurnych ruchu

„Miękkie umiejętności” dla dyżurnych ruchu

08 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP PLK ruszyły z programem szkoleń, mających podnieść umiejętności dyżurnych ruchu radzenia sobie ze stresem. Najpierw zostaną przeszkoleni instruktorzy, potem 9200 dyżurnych ruchu dowie się, jak reagować w trudnych, czyli charakterystycznych dla ich pracy, sytuacjach.

Fot. A.Rudzińska - Rdzanek

44 instruktorów dyżurnych ruchu przyjechało do Warszawy na 2-dniowe szkolenie, podczas którego będą uzupełniać swoją wiedzę nt. „umiejętności miękkich”, przydatnych w sytuacjach stresowych w miejscu pracy.

Szkolenia dla instruktorów mają stanowić pierwszy element projektu zorientowanego na kompleksowe przeszkolenie dyżurnych ruchu w zakresie radzenia sobie ze stresem.

- Dyżurni ruchu to grupa, która na co dzień styka się z sytuacjami, wymagającymi szybkiej, zdecydowanej reakcji, co w efekcie może być bardzo stresujące – powiedział Andrzej Pawłowski, członek zarządu PKP PLK. – Jako były dyżurny ruchu bardzo bym chciał, aby ten projekt się udał, a nasi pracownicy poszerzali wciąż swoje umiejętności, bo to na ich barkach spoczywa bezpieczeństwo przejazdów.

Krzysztof Ogonowski ze współpracującej z PKP PLK firmy szkoleniowej BPI Polska przekonywał, że do tej pory w systemie szkoleń brano tylko pod uwagę aspekty techniczne, pomijając całkowicie elementy „miękkie” i psychologiczne.

- Nie po to zajmują się Państwo bezpieczeństwem, bo są wypadki, ale po to, aby ich nie było – wyjaśniał trener BPI Polska. – Najwrażliwszym ogniwem w procesie wzrostu technologicznego jest człowiek, dlatego ważne, aby być dla swoich dyżurnych ruchu mentorem.

Krzysztof Ogonowski wspomniał również o tym, że instruktorzy mają raczej pełnić rolę doradców, osób, które mają wspierać w rozwiązywaniu problemu, a nie kontrolerów.

W ramach szkolenia najpierw zostaną zdiagnozowane uwarunkowania pracy dyżurnych ruchu. Do najczęstszych stresogennych sytuacji zaliczyć można wywieranie presji na dyżurnym ruchu przez przełożonego, bądź współpracownika, bądź niejasny podział obowiązków.

Na tej podstawie zostanie przygotowany program szkoleń dla dyżurnych ruchu, warsztaty oraz program pilotażowy. Nie zabraknie również bloku nt. zarządzania stresem.

Projekt szkoleniowy zakończy się w drugiej połowie grudnia, ale PKP PLK nie zamierzają na tym poprzestać. W planach jest organizacja stałych szkoleń w związku z okresowymi pouczeniami.