Swing Duo na torach Warszawy

Swing Duo na torach Warszawy

14 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już jutro tramwaj typu 120Na, Swing Duo wyjedzie w swój dziewiczy kurs. Będzie to pierwszy tramwaj dwukierunkowy, który będzie jeździł  po Warszawie w ruchu liniowym od 1975 roku.

Fot. Michał Wójcicki

Tramwaj wyjedzie pierwszy raz w poniedziałek o godz. 6.14 z Zakładu Eksploatacji Tramwajów R4 „Żoliborz” na linii nr 1. Później tramwaj ten będzie wozić pasażerów na różnych liniach po północnych dzielnicach Warszawy.

W ramach umowy z firmą Pesa Bydgoszcz, 6 ze 186 tramwajów zostało fabrycznie wyprodukowanych jako dwukierunkowe. Tramwaje te będą docelowo obsługiwać trasę tramwajową na trasie Mostu Marii Skłodowskiej – Curie.

Tramwaje Warszawskie odebrały już wszystkie tramwaje typu 120Na Swing Duo. Pojazdy te będą w najbliższych dniach  włączane do ruchu.

Tramwaje Swing Duo są całkowicie niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane (część pasażerska i kabina motorniczego). W każdym tramwaju znajdują się dwa automaty biletowe oraz monitoring wizyjny obejmujący całe wnętrze części pasażerskiej.

Nowe wagony są także wyposażone w nowoczesny System Informacji Liniowej wraz z systemem zapowiedzi głosowych oraz 6 monitorów LCD dostosowanych do wyświetlania reklam. Tramwaje mają 30,12 m długości, zdolność przewozową 200 osób, w tym 28 na miejscach siedzących.

Dwukierunkowe Swingi Duo są wyposażone w dwie kabiny motorniczego i drzwi po obu stronach wagonu. W sumie tramwaj ma 4 pary drzwi dwuskrzydłowych i jedną parę drzwi pojedynczych (przy każdej kabinie motorniczego). Dzięki tym rozwiązaniom technicznym tramwaj może zawracać bez klasycznej pętli.