Niewidomi testują dworzec w Poznaniu

Niewidomi testują dworzec w Poznaniu

15 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak się czuje niewidomy na dworcu kolejowym? Czy osoba słabowidząca jest w stanie sprawnie dotrzeć na peron i rozpoznać właściwy pociąg? Dziś odpowiedzi m.in. na te pytania szukano na nowym dworcu kolejowym Poznań Główny.

Fot. arch. PKP S.A.

Jako że 15 października jest Dniem Białej Laski - Międzynarodowym Dniem Niewidomych, z tej okazji uczniowie Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach zaprosili pasażerów do wspólnego oglądania dworca – dziś między godz. 10 a 11 –w nietypowy dla zdrowych osób sposób.

Jak wyglądała akcja? - Wszyscy chętni mogli nałożyć specjalne gogle, a następnie - prowadzeni przez osoby niewidome – dotrzeć do określonego punktu w budynku dworca. Niewidomym dzieciom towarzyszyli ich nauczyciele, tyflopedagodzy – mówi Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu. - Celem akcji jest podniesienie poziomu wrażliwości społecznej zdrowych ludzi na problemy osób z dysfunkcją wzroku oraz przetestowanie rozwiązań architektonicznych ułatwiających osobom niewidomym poruszanie się na terenie nowego dworca - wyjaśnia.

Tym samym akcja przyniesie praktyczne efekty dla zarządcy dworca – wychowankowie owińskiego Ośrodka przekażą Dyrekcji Rejonu Dworców Kolejowych w Poznaniu swoje uwagi
dotyczące min. prowadnic ułatwiających niepełnosprawnym wzrokowo osobom samodzielne
poruszanie się bez potrzeby proszenia o pomoc.