Zgoda UOKiK na koncentrację Torpol i Astaldi

Zgoda UOKiK na koncentrację Torpol i Astaldi

16 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na modernizację przez spółki Torpol i Astaldi linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Fabryczna. W celu realizacji zamówienia zostanie powołany wspólny przedsiębiorca. 

Fot. Kuba Batorowicz

Urząd przeprowadził postępowanie antymononopolowe, na mocy którego prezes Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel uznała, że w wyniku koncentracji obu spółek nie zostanie ograniczona konkurencja na rynku budownictwa infrastruktury oraz inżynierii lądowej i wodnej. Czyli obie spółki mają teraz prawo do utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa, które podejmie się modernizacji linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Fabryczna. Data wydania decyzji przez UOKiK przypadkowo zbiegła się z rocznicą zamknięcia starego dworca Łódź Fabryczna.

Obie spółki wchodzą w skład konsorcjum Torpol – Astaldi – PBDiM – Intercor, które do 2015 roku ma zbudować nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna. Torpol należy do grupy Polimex – Mostostal, a w zakresie jego działalności znajduje się przede wszystkim budowa dróg kołowych i szynowych. Natomiast włoska spółka Astaldi zajmuje się m.in. inżynierią i budownictwem lądowym.

Zgodnie z przepisami transakcja musi być zgłoszona do urzędu antymonopolowego, jeśli łączny obrót w roku poprzedzającym biorących w niej udział podmiotów przekroczy 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PLK wyremontuje odcinek Ozorków - Zgierz PLK wyremontuje odcinek Ozorków - Zgierz
Następny artykuł Do Krynicy i Zakopanego autobusem? Do Krynicy i Zakopanego autobusem?