Kolejowe strony www wciąż z barierami

Kolejowe strony www wciąż z barierami

18 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Coraz więcej instytucji rozumie potrzebę podejmowania wspólnych przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania przejawom wykluczenia cyfrowego. W tym celu organizowany jest m.in. konkurs „Strona Internetowa bez Barier”. Niestety udziału w nim wciąż nie biorą spółki kolejowe. Dlatego, że nie mają do tego przystosowanych witryn.

Fot. Rafał Wilgusiak

15 października 2012 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja „Cyfrowo wykluczeni”.

Konferencję poprzedziło podpisanie trójstronnego porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Microsoft Polska oraz Fundacją Widzialni dotyczącego rozwoju współpracy oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania przejawom wykluczenia cyfrowego, a także promocji nowych technologii.

Podczas konferencji ogłoszone zostały wyniki IV edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier” organizowanego przez Fundację Widzialni oraz posła do Parlamentu Europejskiego Rafała Trzaskowskiego.

Nagrody wręczono w dwóch kategoriach: serwisy administracji publicznej i serwisy komercyjne. W kategorii serwisów administracji publicznej zwyciężył serwis Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku za stronę www.trafrybnik.pl. Wyróżnienia otrzymały Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze za serwis www.lubuskaprokuratura.pl oraz Urząd Gminy w Gdowie za witrynę www.gdow.pl

W kategorii serwisów komercyjnych laur zwycięzcy przypadł Fundacji Cultura Mentis za serwis www.niewidomi.net. Wyróżnienia otrzymały firma Diamond Properties za serwis www.prusa.pl Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej za portal www.wsb.edu.pl.

Urząd Transportu Kolejowego liczy na udział przewoźników w kolejnej edycji konkursu i przypomina, że Fundacja Widzialni opublikowała raport z badania stron internetowych największych polskich przewoźników kolejowych z którego wynika, że żadna z przebadanych stron nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i innych narażonych na tzw. wykluczenie cyfrowe, np. osób starszych.

Do tej pory jedynie Koleje Śląskie dostosowały swój serwis do wymogów WCAG, czyli wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych, zamieszczając równocześnie oświadczenie o dostępności swojej strony internetowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Cargosped uruchomi połączenia Gdynia - Warszawa Cargosped uruchomi połączenia Gdynia - Warszawa
Następny artykuł Umowa na GSM-R Umowa na GSM-R