PKP Intercity: kontrakt na 175 mln podpisany!

PKP Intercity: kontrakt na 175 mln podpisany!

18 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

175 milionów złotych jest wart kontrakt na zakup 25 nowych wagonów, który PKP Intercity podpisało właśnie z Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu. Pierwsze wagony pojawią się na torach już w 2014 r.

Fot. Ewa Nowaczyk-Przybylak

Wykonawca na realizację zamówienia będzie miał 18 miesięcy. Wartość kontraktu wyniesie 175 029 000 zł brutto. Połowa środków będzie pochodzić z UE. - To największy kontrakt na nowy tabor, który podpisujemy od 10 lat - powiedział Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity.

Z 25 nowoczesnych wagonów już od 2014 r. będą mogli korzystać podróżni w pociągach TLK na trasie Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Gdynia. Jest to pierwszy tak duży zakup wagonów spółki PKP Intercity od 2008 roku.

Cztery typy wagonów

Zakupiony tabor będzie m. in.  przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i do przewozu rowerów. Wagony będą spełniały wymagania wyszczególnione w specyfikacjach TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności dla kolei), w tym przystosowanie do prędkości nie mniejszej niż 160 km/h.

W ramach podpisanej umowy wykonawca dostarczy 4 typy wagonów pasażerskich: wagony przedziałowe i bezprzedziałowe I klasy, wagony przedziałowe II klasy przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych oraz wagony bezprzedziałowe II klasy z miejscami na 8 rowerów.

Wagony będą się wyróżniać nowoczesną aranżacją wnętrza, wygodnymi ergonomicznymi fotelami, diodowym oświetleniem, pełną informacją dla pasażerów na monitorach wewnętrznych oraz elektronicznym systemem rezerwacji miejsc.

Zastosowanie przejść międzywagonowych tzw. „ciśnieniowo szczelnych” znacznie obniży hałas, poprawi  komfort podróżowania i komunikacji między wagonami, a także umożliwi  zestawienie z wagonów pociągu o charakterystyce zbliżonej do pociągu zespolonego.

1500 miejsc więcej

- Konsekwentnie realizujemy naszą strategię taborową. Dzięki inwestycjom i naprawom już teraz dysponujemy około 1700 wagonami, a codziennie oferujmy w swoich pociągach średnio ponad 60 000 miejsc. Ten zakup pozwoli nam  zwiększyć pulę miejsc o 1500. Naszym celem na najbliższe lata jest dostarczenie pasażerom zupełnie nowej jakości na torach oraz zaoferowanie nowego standardu podróży. Jednym z tych elementów jest rozbudowa i zakup taboru dla ekonomicznej kategorii TLK – powiedział Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się na terenie H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.
Ze strony PKP Intercity umowę podpisał Janusz Malinowski, wykonawcę reprezentował prezes zarządu Sławomir Raniszewski.

Dla realizacji zamówienia H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. planuje zwiększyć zatrudnienie o ok. 200 wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.