PR: 4 możliwe modele organizacji przewozów

PR: 4 możliwe modele organizacji przewozów

18 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Małgorzata Kuczewska – Łaska, prezes Przewozów Regionalnych przedstawiła na Konwencie Marszałków w Bad Muskau (przy polskiej granicy) prezentację o możliwych modelach funkcjonowania kolejowych przewozów regionalnych w naszym kraju.

PR: 4 możliwe modele organizacji przewozów
Fot. Lubuskie.pl

Pierwszy model zakłada utworzenie spółek regionalnych, czyli podział Przewozów Regionalnych na kilka lub kilkanaście spółek, funkcjonujących podobnie jak Koleje Mazowieckie.W tym wariancie samorządy wojewódzkie przejęłyby tabor, utrzymanie i część operatorską PR. Minusem tego rozwiązania jest monopolizacja lokalnych rynków transportowych.

Drugim, rozważnym modelem jest wydzielenie z PR taboru „historycznego” oraz służb utrzymaniowych i ich podział (np. w formie wykupu) między województwa. Samorządy będą organizowały przetargi wieloletnie na działalność przewozową udostępniając przewoźnikom tabor i zapewniając jego utrzymanie.

Trzecim modelem jest wydzielenie z PR taboru „historycznego” i jego podział (np. w formie wykupu) między województwa. Województwa organizują przetargi wieloletnie na działalność przewozową, udostępniając przewoźnikom tabor. W odróżnieniu od wariantu drugiego, tutaj przewoźnicy utrzymują tabor we własnym zakresie.

Ostatni możliwy model to zamawianie kompleksowej usługi przewozowej w ramach przetargu. W tym wariancie utrzymana zostanie struktura PR i wzmocniona zostanie restrukturyzacja spółki. Województwa organizują przetargi na przewozy a przewoźnicy organizują tabor i dbają o jego utrzymanie.

Małgorzata Kuczewska – Łaska przekonuje, że wariant czwarty jest najbardziej opłacalny i najprostszy do wdrożenia. Dzięki temu wariantowi marszałkowie województw będą mieli kontrolę nad operatorem. Usługodawca będzie zaś zmuszony dbać o tabor i jakość usług, gdyż w przeciwnym razie zapłaci kary lub straci kontrakt na rzecz innego przewoźnika.

Konwent Marszałków organizowany jest tym razem przez województwo lubuskie, które na miejsce posiedzenia wybrało niemieckie miasto Bad Muskau. Podczas spotkania samorządowcy będą rozmawiali o przyszłości spółki Przewozy Regionalne. W spotkaniu weźmie udział minister Sławomir Nowak.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Związkowcy podczas pikiety: chcemy strajku Związkowcy podczas pikiety: chcemy strajku
Następny artykuł Monitoring jesiennych torów w Wielkopolsce Monitoring jesiennych torów w Wielkopolsce