Drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”

Drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”

24 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 27 października Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza do Parowozowni Skierniewice na drugi jesienny „Wieczór w Parowozowni”.  Tym razem skierniewicka grupa artystyczna Banana Perwers wystawi sztukę Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”. 

Fot. Marek Zienkowicz

Sztuka miała swoją prapremierę 6 października 2012 r. z okazji 25-lecia PSMK, kiedy to udało się nam po raz pierwszy wystawić spektakl w jadącym pociągu. Przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia od dawna, bowiem znając wcześniejszy sukces zakopiańskiego „Teatru Witkacego”, który na motywach „Szalonej lokomotywy” wystawiał w wagonie spektakl „StEG Wien”, coś takiego chcieliśmy zrobić i my.

Przedstawienie wystawione obecnie jest kolejną adaptacją XIX-wiecznego oryginału – niezbyt znanej jednoaktówki Aleksandra hr. Fredry pt. „Świeczka zgasła”.  Dominika Dawidowicz z grupą Banana Perwers dostosowała tekst do realiów współczesnych, pomijając archaizmy językowe sztuki napisanej ok. 140 lat temu. Akcja odmiennie niż  w oryginale toczy się w wagonie kolejowym. Zamiast Fredrowskiego „podłego zajazdu” jako scenografia posłuży zabytkowy wagon 4 klasy (L. Steinfurt, Königsberg  1889). W role konduktorów wcielą się członkowie i wolontariusze PSMK. W przedstawieniu wykorzystane zostaną także fragmenty utworu scenicznego Emila Zegadłowicza.

Ze względu na duże zainteresowanie przedstawienie zostanie wystawione dwukrotnie: o godz. 18.00 i 19.00.  Liczba miejsc ograniczona pojemnością wagonu. W oczekiwaniu na spektakl będzie można zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe („25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice”, wystawa prac  malarskich i fotograficznych Zbigniewa Sułkowskiego).

Cykl czterech wydarzeń artystycznych jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi (dotacja 7 000 zł na zadanie „Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice”). Kolejne atrakcje odbędą się 10 i 24 listopada.

Wstęp wolny.