Kolejowa akcja „Znicz 2012”. SOK ostrzega

Kolejowa akcja „Znicz 2012”. SOK ostrzega

25 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniach 26 października – 4 listopada 2012 roku przypada tzw. długi weekend, związany z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Wtedy też tradycyjnie odwiedzamy groby naszych bliskich. Wzorem lat ubiegłych Straż Ochrony Kolei organizuje akcję „Znicz 2012".

Fot. arch. SOK

Na dworcach i w pociągach będzie można zaobserwować wzmożone patrole naszych funkcjonariuszy - relacjonuje st. insp. Paweł Boczek, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.

Wspólne działania SOK oraz innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne będą polegały głównie na zapewnieniu bezpiecznego przemieszczania się podróżnych na dworcach, jak i przejazdu pociągami.

Łącznie w całej akcji udział weźmie 8418. funkcjonariuszy SOK, wykorzystanych zostanie 1585 samochodów służbowych oraz 412 psów służbowych. Ponadto Straż Ochrony Kolei obejmie patrolami 4014 pociągów pasażerskich, w których nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie prawie 3800 funkcjonariuszy w umundurowaniu służbowym, a także w ubiorze cywilnym.

Zabezpieczonych zostanie łączne 4266 dworców i stacji kolejowych, na szlaki skierowanych zostanie prawie 4300 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy będą przeciwdziałać kradzieżom i dewastacjom urządzeń infrastruktury kolejowej, tak by osoby korzystające z usług Kolei podróżowały bezpiecznie.

- W tym okresie zawsze obserwujemy wzmożony ruch podróżnych, dlatego zwiększamy ilość funkcjonariuszy w pociągach tych najbardziej zagrożonych, jak i na dworcach. Szczególnie reagować będziemy wobec osób dokonujących kradzieży - mówi st.  insp. Paweł Boczek.

Dlatego właśnie w tych dniach podróżując pociągiem musimy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy osobiste, dokumenty i bagaże. O to niektóre z porad jak podróżować bezpiecznie i ustrzec się przed kradzieżą:
- przede wszystkim zachowajmy ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. W tych miejscach, przy dużym ścisku i tłoku jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież;
- nie demonstrujmy, że posiadamy rzeczy wartościowe, w postaci np. gotówki, biżuterii, telefonów komórkowych;
- nie pozostawiajmy bagażu bez opieki na dworcu, w pociągu;
- nie wieszajmy kurtek czy płaszczy z portfelem na wieszakach, gdyż stwarza to złodziejom możliwość przeszukania kieszeni.

W razie, gdy osoba podróżująca zaobserwuje jakiekolwiek zagrożenie na obszarze kolejowym prosimy o bezpośredni kontakt na nasz alarmowy numer telefonu SOK - 22 474 00 00.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł „Na Przejazd”, czyli koniec nudy w pociągu! „Na Przejazd”, czyli koniec nudy w pociągu!
Następny artykuł Polska infrastruktura potrzebuje 280 mld zł Polska infrastruktura potrzebuje 280 mld zł