Nowa fabryka transformatorów ABB w Łodzi

Nowa fabryka transformatorów ABB w Łodzi

07 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nowoczesny zakład powstanie w sąsiedztwie istniejących łódzkich fabryk ABB w Łodzi

Fot. arch ABB

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy zakład komponentów do transformatorów ABB wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym tak znamienici goście, jak wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego oraz prezydent miasta. Prestiżowa inwestycja stawia Łódź w gronie największych centrów produkcji transformatorów w Europie.

W nowym zakładzie na początku będą produkowane głównie uzwojenia transformatorów, a w kolejnym etapie również rdzenie transformatorów. W już istniejącym zakładzie produkowane są w nich między innymi transformatory mocy i transformatory rozdzielcze na europejskie i światowe rynki. Jak mówi Andrzej Szumiński, wiceprezes ABB Sp. z o.o., nowa fabryka stanie się w przyszłości Europejskim Centrum Produkcji Komponentów ABB, która będzie eksportować swoje produkty do sześciu jednostek produkcyjnych należących do Grupy ABB na kontynencie.

- Ta fabryka jest dla nas powodem do dumy w wielu wymiarach. Jest ona potwierdzeniem rosnącej roli i pozycji łódzkich fabryk ABB w globalnym biznesie Grupy, efektem coraz większych kompetencji oraz udanej współpracy z władzami lokalnymi – powiedział prezes Szumiński.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy zakład odbyła się 6 listopada 2012 r. Podczas konferencji prasowej, która poprzedziła wmurowanie aktu erekcyjnego, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska chwaliła inwestycje ABB i podkreśliła udaną współpracę między samorządem a biznesem.

- Bardzo się cieszę, że potrafimy nie tylko pozyskiwać nowych inwestorów, ale również – co bardzo istotne – powodować, aby firmy, które już w Łodzi zainwestowały, decydowały się na dalszy rozwój i nowe inwestycje – powiedziała prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska. - Nie bez znaczenia był w tym przypadku fakt, że udało się uzyskać fundusze z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę ulicy Wersalskiej, dzięki czemu nowa fabryka ABB będzie odpowiednio skomunikowana również od strony północnej. To ma duże znaczenie nie tylko dla inwestora, ale również dla mieszkańców miasta – dodała.

Powierzchnia produkcyjna fabryki wyniesie około 9000 m2, łącznie z zapleczem socjalnym i biurowym, nowy zakład osiągnie powierzchnię 10000 m2. Pracę w nim znajdzie około 140 osób, dzięki czemu łączna liczba osób zatrudnionych w ABB w Łodzi wzrośnie do około 1000, a sama spółka pozostanie jednym z najważniejszych pracodawców w regionie.

Prezes ABB Sp. z o.o. Mirosław Gryszka podkreśla dynamikę i skalę inwestycji, jaką spółka prowadzi w regionie od kilku lat. Łącznie w latach 2008 – 2013 ABB wyda na terenie aglomeracji łódzkiej (zakłady w Łodzi oraz dwa należące do firmy zakłady w Aleksandrowie Łódzkim – energoelektroniki oraz silników) około 500 mln zł, zarówno w obszarze nieruchomości, zwiększania zdolności produkcyjnej w istniejących zakładach w Łodzi, jak i inwestycji.

- Pod koniec 2007 roku w całej aglomeracji zatrudnialiśmy około 900 pracowników. Na koniec tego roku zatrudnienie łącznie w Łodzi i w Aleksandrowie Łódzkim wyniesie blisko 1500 osób. Uruchamiamy produkcje i poszerzamy nasze kompetencje w zakładach na terenie aglomeracji ponieważ mamy bardzo silne argumenty w Grupie ABB. Decydujące są między innymi nasze nakłady na rozwój produktu, dostępność kadry pracowniczej, lokalizacja uczelni i atrakcyjne położenie geograficzne – powiedział Mirosław Gryszka.

Akt erekcyjny został wmurowany pod jeden z najnowocześniejszych zakładów w całej Grupie ABB. Jego projektanci postawili przede wszystkim na ekologię i energooszczędność. Obiekt będzie ocieplony w znacznie większym stopniu niż przewidują polskie przepisy i zasilany za pośrednictwem transformatora o niskich stratach jałowych. W celu zwiększenia energooszczędności, a co za tym idzie zmniejszenia emisji CO2, projekt przewiduje również instalację systemów KNX, „inteligentnego” oświetlenia i ogrzewania budynku. Konstrukcja obiektu będzie przystosowana do montażu paneli fotowoltaicznych, które w przyszłości mają pokryć niemal cały dach hali produkcyjnej.

ABB produkuje również elementy wykorzystywany w pociągach zasilanych energią elektryczną. Pod koniec października firma ta wygrała przetarg na dostawę statycznych kompensatorów mocy biernej (SVC) dla szybkiej kolei Haramain w Arabii Saudyjskiej.