Przechodzisz przez tory? Strzeż się SOK

Przechodzisz przez tory? Strzeż się SOK

09 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przez ostatni miesiąc PKP Polskie Linie Kolejowe i Straż Ochrony Kolei prowadziły szeroko zakrojoną akcję „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. O skali problemu świadczy duża liczba pouczeń, grzywien i osób legitymowanych przez SOK na terenach kolejowych.

Fot. SOK

Przebywanie osób nieuprawnionych na obszarach kolejowych jest niebezpieczne i stwarza realne zagrożenie nie tylko dla ruchu kolejowego, ale przede wszystkim dla życia i zdrowia ludzi.

Niestety wielu z nich zupełnie to bagatelizuje. Potwierdzają to statystki prowadzone przez Straż Ochrony Kolei. – W zeszłym miesiącu nasi funkcjonariusze zabezpieczyli 2605 tzw. „dzikich przejść” przez tory. Podczas ich patrolowania wylegitymowano 126 osób, 761 otrzymało pouczenia – mówi Paweł Boczek, rzecznik prasowy SOK. – Oprócz tego ukarano grzywną w postaci mandatu karnego aż 380 osób na łączną kwotę 23 760 zł.

Jak tłumaczy Robert Kuczyński, dyrektor projektu ds. media relations w PKP PLK kampania  została nagłośniona, aby uwypuklić problem. W jej ramach w całej Polsce odbyło się dziewięć spotkań z samorządowcami i mediami.

- Nie oznacza to jednak, że zostanie ona przerwana. Dalsze działania będą prowadzone w ramach akcji „Bezpieczny  Przejazd – „Zatrzymaj się i Żyj!”. Za część edukacyjną będą odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe. Natomiast działania operacyjne były, są i będą prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei – mówi Kuczyński.

Potrącenie przez pociąg człowieka na torach, szczególnie ze skutkiem śmiertelnym, pociąga za sobą ogromne skutki społeczne i wstrzymuje ruch kolejowy nawet o kilka godzin. W latach 2006 – 2011 wskutek nieuprawnionego przebywania na torach w miejscach niedozwolonych corocznie średnio ginęło 240 osób, a ok. 90 zostało ciężko rannych. W pierwszej połowie 2012 roku odnotowano 147 ofiar i 45 osób rannych.

Z powodu tych zdarzeń 3 387 pociągów  pasażerskich (średnio 19 pociągów dziennie) doznało opóźnienia na 86 402 minuty (czyli 60 dni, średnio 25 minut/pociąg).

PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają możliwość bezpiecznego przechodzenia przez tory w wyznaczonych do tego miejscach. W tym celu stosuje się ogrodzenia, tablice informujące o zagrożeniu, sygnalizację świetlną i dźwiękową, zapory. Jednak każdy system będzie nieskuteczny bez woli współpracy, przestrzegania zasad i wyobraźni ludzi.

Inwestycje i rewitalizacje linii kolejowych przynoszą wiele udogodnień dla pasażerów i osób przekraczających tory. Powstają przejścia podziemne dla pieszych, wiadukty lub tunele, wygrodzenia terenu kolejowego, dodatkowe zabezpieczenia przejazdów kolejowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Śląskie: kradzież 210 m sieci trakcyjnej Śląskie: kradzież 210 m sieci trakcyjnej
Następny artykuł Przetarg na 36 SZT dla KŚ znów przełożony Przetarg na 36 SZT dla KŚ znów przełożony