Tokarki Rafametu podbijają Bliski Wschód

Tokarki Rafametu podbijają Bliski Wschód

09 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W połowie października turecka firma Yapi Merkezi Saudi Co. zamówiła w Rafamecie tokarkę kołową typu UDA 125N wraz z montażem, uruchomieniem i szkoleniem. Będzie to już czwarta maszyna, jaką zakontraktował ten klient w tym roku.

Fot. Rafamet

W lipcu Fabryka Obrabiarek Rafamet podpisała umowę na dostawę dwóch tokarek karuzelowych typu KCM 150N i jednej portalowej tokarki kołowej typu UDA 125N do obróbki zestawów kołowych, o łącznej wartości ok. 2,3 mln euro. W październiku ten sam klient domówił jeszcze jedną maszynę typu UDA 125N, wartą niespełna 1 mln euro.

Tokarki będą wykorzystywane w warsztatach naprawczych obsługujących nowo budowane linie kolejowe w Arabii Saudyjskiej. - Maszyny będą pracowały w ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych. W ciągu dnia temperatury są tam bardzo wysokie, a w zimie nocą mogą spaść poniżej zera – mówi Paweł Michalewski, dyrektor eksportu w Rafamecie.

Będzie to pierwsza dostawa rafametowskich maszyn do Arabii Saudyjskiej. - Na pewno jest to dla nas perspektywiczny rynek, ponieważ inwestycje w infrastrukturę kolejową realizowane są tam z dużym rozmachem – ocenia Michalewski. - Arabia Saudyjska to kraj, gdzie litr benzyny jest o połowę tańszy od butelki wody i kosztuje w przeliczeniu ok. 50-60 groszy. Ale też rządzi się swoimi prawami, które trzeba uszanować. Uzgadniając szczegóły zamówienia prowadziliśmy rozmowy w trakcie ramadanu, czyli muzułmańskiego postu, kiedy to od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów i napojów. Przy temperaturze 52 st. C w cieniu, w której przyszło nam tam przebywać, to dosyć trudne - przyznaje dyrektor.

Choć docelowo tokarki trafią do klienta z Arabii Saudyjskiej, umowa podpisana została z firmą turecką, która jest generalnym wykonawcą także wielu innych kontraktów na całym świecie.

Obrabiarki portalowe UDA 125N to dwusuportowe tokarki specjalne sterowane numerycznie, przeznaczone do regeneracji profilu jezdnego kół stosowanych w szynowych pojazdach kolejowych. Obrabiarki zapewniają również wydajną obróbkę zestawów nowych lub nowo obręczowanych. KCM 150N to sterowane numerycznie jednostojakowe tokarki karuzelowe do obróbki kół kolejowych. Mogą być również wykonane jako uniwersalne maszyny do obróbki tokarskiej powierzchni cylindrycznych, stożkowych i krzywoliniowych oraz przedmiotów o skomplikowanych kształtach oraz do obróbki frezarskiej z dokładnym pozycjonowaniem stołu.

Zamówione tokarki należą do standardowego asortymentu, produkowanego przez Rafamet, jednak każda z maszyn dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb klienta. Oprócz technicznych wymogów w tym przypadku dużą rolę odegrał stosunkowo krótki termin realizacji zamówienia.