ZZMK chce audytu bezpieczeństwa na kolei

ZZMK chce audytu bezpieczeństwa na kolei

09 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce złoży do Europejskiej Agencji Kolejowej pismo z prośbą o przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa na polskiej kolei.

Fot. Kaihsu Tai, Wikimedia

Związkowcy od wielu lat wskazują instytucjom rządowym odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa kolejowego tj. Ministerstwu Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Urzędowi Transportu Kolejowego oraz prokuraturze na występujące nieprawidłowości w tym obszarze.

- Jednak nasze interwencje dotąd nie spowodowały podjęcia rzeczywistych i skutecznych działań przywracających bezpieczeństwo na polskiej kolei. Praktycznie codziennie dochodzi do zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu wypadków i incydentów kolejowych, natomiast co kilka tygodni mamy do czynienia z bardzo poważnymi wypadkami – informuje biuro prasowe ZZMK.

W związku z bezskutecznością instytucji krajowych, do których występowano w tej sprawie, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce kieruje do Europejskiej Agencji Kolejowej oraz Briana Simpsona – przewodniczącego Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim prośbę o podjęcie działań przywracających bezpieczeństwo na polskiej kolei, która jest integralną częścią kolei europejskich. O szczegółach związkowcy poinformują podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w przyszły poniedziałek.