PR udostępnią KŚ dwa dodatkowe EZT-y

PR udostępnią KŚ dwa dodatkowe EZT-y

20 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Obecnie połączenia Kolei Śląskich obsługuje 8 składów EN57 należących do Przewozów Regionalnych a przekazanych regionalnemu przewoźnikowi przez firmę Sigma Tabor. Mając na uwadze potrzeby KŚ, Przewozy Regionalne wygospodarowały 2 kolejne składy (EZT), które  w najbliższym czasie zostaną przekazane do eksploatacji Kolejom Śląskim.

Fot. Kuba Batorowicz

Przewozy Regionalne wspomagają swoim taborem Koleje Śląskie - od samego początku kryzysowej sytuacji, tj. od 7 grudnia. Każdy z EZT -ów odpowiada sześciu wagonom z lokomotywą. Przewoźnik mógłby wynająć większą liczbę jednostek po wykonaniu dodatkowych napraw rewizyjnych. Jednak nie wcześniej niż w ciągu dwóch miesięcy.

Od 15 grudnia PR uruchomiły już dodatkowe składy na tzw. liniach stykowych  w województwie śląskim. Przewozy Regionalne kursują tam już na 5 liniach, obsługując 100 pociągów. Uruchomienie tych połączeń stało się możliwe dzięki podpisanej w zeszłym tygodniu umowie ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim. Wcześniej, marszałek województwa zwrócił się  do Przewozów Regionalnych z prośbą o pilną pomoc w rozładowaniu kryzysowej sytuacji  w regionie.

Według wprowadzonego 9 grudnia rozkładu linie te - tak jak wszystkie w całym województwie - miały być obsługiwane przez należące do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego - Koleje Śląskie.

- Rozpoczęliśmy kursowanie na tych liniach, a na uruchomienie całego procesu mieliśmy zaledwie kilka dni. Na linie stykowe skierowaliśmy więc dodatkowy tabor - wcześniej przeznaczony do pracy w innych regionach. Dzięki temu, na tych połączeniach sytuacja została całkowicie ustabilizowana – mówi Małgorzata Kuczewska – Łaska, prezes Przewozów Regionalnych. - Pozwoliło to też władzom województwa  skoncentrować się na uporządkowaniu sytuacji na liniach wewnętrznych, obsługiwanych przez Koleje Śląskie.