Tokarka Rafametu trafi do portu w Kolumbii

Tokarka Rafametu trafi do portu w Kolumbii

20 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Sterowana numerycznie podtorowa tokarka kołowa typu UGE 400N do obróbki kół pojazdów kolejowych na tor 914 mm została zamówiona w Rafamecie przez firmę z Kolumbii. Jest to pierwsze od wielu lat zamówienie z tego kraju.

Fot. Rafamet

Zamówiona maszyna to ciężka wersja grupy tokarek podtorowych oferowanych wcześniej przez Rafamet pod wspólną nazwą UGE 150N. Oprócz obrabiarki i jej wyposażenia, kontrakt obejmuje również jej montaż i uruchomienie na miejscu, przeszkolenie operatorów i personelu utrzymania ruchu użytkownika przez specjalistów Rafametu oraz dostawę części zamiennych.

Klientem Rafametu jest firma, która została koncesjonariuszem państwowego portu do eksportu węgla, działającym w systemie bezpośredniego załadunku. Nowy port będzie posiadał najnowocześniejsze wyposażenie oraz infrastrukturę, aby docelowo stać się wzorcowym portem w Kolumbii. Początkowe możliwości eksportowe to około 21 milionów megaton rocznie. Przeznaczenie towarów to rynki Ameryki Północnej, Europy i Azji. Budowa portu zakończy się w pierwszej połowie 2013 roku.

Zamówiona w Rafamecie tokarka zostanie zainstalowana w warsztatach taboru kołowego, które budowane są w miejscowości Ciénaga, niedaleko miasta Santa Marta. Wykorzystywana będzie do obróbki profili kół zestawów kołowych stosowanych w lokomotywach i wagonach kolejowych. Obrabiarka umożliwia toczenie profili kół zestawów zamontowanych w pojazdach szynowych jak również w wózkach zdemontowanych z tych pojazdów. Ponadto możliwa jest obróbka profili kół pojedynczych zestawów, wymontowanych z wózka, przy zastosowaniu odpowiedniego dociążenia.

Charakterystyczne w tym kontrakcie jest to, że tokarka będzie przeznaczona do obróbki kół pojazdów kolejowych na bardzo wąski tor 914 mm, który występuje praktycznie tylko w Kolumbii. Ponadto obrabiarka musi być przystosowana do warunków klimatycznych (tropik mokry). Rafamet będzie też odpowiedzialny za parametry zasilania elektrycznego w miejscu lokalizacji maszyny. Będzie ona wyposażona m.in. w system zdalnego diagnozowania stanu pracy obrabiarki oraz połączenie jej systemu CNC z komputerem i lokalną bazą danych.

Dostawa obrabiarki do klienta w Ciénaga nastąpi prawdopodobnie na początku 2014 roku.