Więcej pasażerów w pociągach do Służewca

Więcej pasażerów w pociągach do Służewca

22 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich obsługujące zagłębie biurowe na Służewcu cieszą się coraz większym zainteresowaniem pasażerów.

Fot. ZTM Warszawa

„Biurową dzielnicę” Warszawy obsługują obecnie dwie, tzw. „lotniskowe” linie SKM – S2 (z Sulejówka do Lotniska Chopina) i S3 (z Legionowa do Lotniska Chopina) oraz pociągi KM linii KML (z Modlina do Lotniska Chopina). Pasażerowie mogą korzystać także z pociągów KM dojeżdżających do Piaseczna lub Radomia.

Kolej, dla tysięcy mieszkańców Rakowca, Mokotowa oraz Służewca, a także dla tysięcy pracujących tam osób jest rozwiązaniem ich komunikacyjnych problemów. Kolej miała być i jest alternatywą dla samochodów osobowych a nawet komunikacji autobusowej i tramwajowej. Do Zarządu Transportu Miejskiego, od momentu uruchomienia połączenia lotniskowego wpłynęło wiele pozytywnych sygnałów od pasażerów korzystających z „lotniskowych” pociągów SKM w dojeździe do Służewca, które sprowadzają się do stwierdzenia, że „tak dobrze to jeszcze nigdy nie było”.

Potwierdzeniem są wyniki pomiarów przeprowadzonych przez ZTM na przystanku kolejowym Służewiec pół roku po uruchomieniu nowych połączeń. W ciągu dnia powszedniego (w godz. 6 – 22) z pociągów SKM i KM (tylko nowej linii KML) na Służewcu wysiadły 1404 osoby. Najwięcej osób wysiadało z pociągów w godzinach porannego szczytu. Takie same badania przeprowadzone zostały także po dwóch miesiącach funkcjonowania nowych połączeń kolejowych. Wówczas na Służewcu w ciągu dnia powszedniego z pociągów wysiadły 832 osoby.
Zwiększyła się także, i to znacznie, liczba osób wsiadających do pociągów linii S2, S3 i KML. W ciągu dnia powszedniego (także w godz. 6 – 22) na Służewcu wsiadło do nich 1736 osób. Dla porównania – po dwóch miesiącach funkcjonowania połączeń tzw. „lotniskowych” do pociągów wsiadło 1418 osób.

Niestety, nieco mniejszą frekwencję pociągi mają na końcowym odcinku trasy, czyli do Lotniska Chopina. Zasadniczym powodem takiego stanu rzeczy wygodnego dojścia z terminalu lotniczego do stacji kolejowej, ze względu na prowadzoną modernizację starego terminalu, w pobliżu którego znajduje się stacja. Od początku października dojście z terminalu lotniczego do stacji kolejowej jest uciążliwe. Zanim podróżny dotrze na peron – mając do przejścia kilkaset metrów – mija postój taksówek i przystanki autobusowe. Z tego powodu znaczna część pasażerów wybiera inne środki transportu. Sytuacja poprawi się dopiero po zakończeniu przebudowy terminala. Wtedy pasażerowie będą mogli przejść do stacji kolejowej bezpośrednio tunelem – bez wychodzenia na zewnątrz.

Trzeba przypomnieć, że Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął akcję informacyjną na Lotnisku Chopina. Dzięki informatorom ZTM, ulotkom oraz dodatkowym elementom oznakowania lotniska, wskazującym drogę z hali przylotów i hali odbioru bagażu na stację kolejową, pasażerowie łatwo dotrą do pociągu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zmiany w komunikacji KZK GOP na Święta Zmiany w komunikacji KZK GOP na Święta
Następny artykuł Wielkopolska: wypadek na przejeździe Wielkopolska: wypadek na przejeździe