Transport miejski Olsztyn: projekt tramwajowy ma już 1,5 roku

Olsztyn: projekt tramwajowy ma już 1,5 roku

28 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

27 czerwca 2011 r. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał pod Wysoką Bramą umowę z wykonawcą olsztyńskiej sieci tramwajowej - hiszpańskim koncernem budowlanym FCC Construcción. Co od tego czasu się wydarzyło? Władze Olsztyna zrobiły podsumowanie ostatniego półtora roku w projekcie tramwajowym.

Fot. tramwaje.olsztyn.eu

Na początek warto przypomnieć, że projekt "Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie" to nie tylko tramwaje. Wiosną autobusy komunikacji miejskiej zaczną w pełni korzystać z gotowych już niemal buspasów, mieszkańcy Jarot będą cieszyli się nowymi chodnikami i drogami dla rowerów, część skrzyżowań w Olsztynie zostanie wyposażona w inteligentny system zarządzania ruchem, a mieszkańcy osiedla Kormoran tuż przed Bożym Narodzeniem wywalczyli sobie w głosowaniu internetowym plac zabaw wyposażony w zabawki komunikacyjne. Dzięki projektowi olsztynianie będą mogli kupować bilety w automatach, które naładują także ich elektroniczne bilety.

Najważniejsze są jednak oczywiście tramwaje. Budowa sieci tramwajowej ruszy pełną parą w 2013 roku, ale ostatnie półtora roku to wiele, niewidocznej często na pierwszy rzut oka, pracy. Na całym ponad 11-kilometrowym (licząc z torem do zajezdni) odcinku, gdzie pojawi się torowisko tramwajowe, trzeba było przygotować grunty, co oznaczało pracę geodetów i geologów. Całą trasę musiały objąć projekty budowlane, uzgodnione ze wszystkimi instytucjami, w tym drogowcami. Proces zatwierdzania tych projektów zbliża się do końca - w ciągu najbliższych trzech miesięcy wszystkie powinny być gotowe i zaakceptowane.

Ruszyła też sama budowa. Na blisko 700-metrowym odcinku wzdłuż ulicy Płoskiego na Jarotach robotnicy od 12 września 2012 roku przygotowują przyszłe torowisko. Odwiedzający budowę z pewnością zauważyli już fundamenty pod słupy trakcyjne czy izolację pod przyszłe tory. Wiosną, kiedy pogoda pozwoli, budowa powinna ruszyć z kopyta.

W międzyczasie Olsztyn zdecydował też, jakimi tramwajami pojadą mieszkańcy. 15 nowoczesnych, w pełni niskopodłogowych, klimatyzowanych i wyposażonych w bezprzewodowy internet tramwajów dwukierunkowych, które nie potrzebują pętli dostarczy polska firma Solaris - największy krajowy i liczący się w Europie producent autobusów, który wyprodukował już 45 tramwajów dla Poznania na Euro 2012, a wygrał także prestiżowe przetargi na dostawę tramwajów dla niemieckich miast - Jeny i Brunszwiku. Mieszkańcy sami wybrali - w organizowanych przez Zarząd Komunikacji Miejskiej głosowaniach internetowych - sposób malowania tramwajów i model siedzeń, jakie się w nich znajdą.

Rok 2013 będzie dla projektu kluczowy. Rozkręci się budowa linii tramwajowej, zaczną się prace przy systemie inteligentnego sterowania ruchem. Zarząd Komunikacji Miejskiej będzie analizował, jak powinna wyglądać sieć tramwajów i autobusów po uruchomieniu tych pierwszych. Wzdłuż olsztyńskich ulic będzie można zobaczyć pierwsze tory tramwajowe, na terenie bazy MPK Olsztyn przy Kołobrzeskiej zacznie powstawać zajezdnia dla olsztyńskich Solarisów Tramino. Olsztyńskie tramwaje nabiorą realnych, widocznych dla mieszkańców kształtów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł J. Malinowski: konkurencją są autostrady J. Malinowski: konkurencją są autostrady
Następny artykuł Tomaszów Maz.: wrócił pociąg do Opoczna Tomaszów Maz.: wrócił pociąg do Opoczna