Wydarzenia 2012: perełka samorządu

Wydarzenia 2012: perełka samorządu

02 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Prezentujemy kolejne, znaczące wydarzenie na kolei w ramach podsumowania minionego roku. Tym razem przypominamy bardzo istotną inwestycję łódzkiego samorządu.

Wydarzenia 2012: perełka samorządu
Wizualizacja: Stadler

Tabor krajowych przewoźników pasażerskich stopniowo wymieniany jest na nowy lub modernizowany. Rzadko się zdarza, aby przewoźnik samorządowy jednorazowo zakupił serię nowoczesnych ezetów. Samorząd województwa łódzkiego udowodnił, że takie zakupy są możliwe.

Tworzona Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozstrzygnęła w październiku przetarg na dostawę 20 EZT. Wybrana została oferta firmy Stadler, która zaproponowała, że dostarczy pojazdy serii FLIRT za około 311 mln zł i będzie je serwisowała za 104 mln zł.

Pojazdy ŁKA będą posiadały monitoring, wyświetlacze LCD i system ETCS. Każdy będzie miał długość do 52 m, zabierze minimum 200 osób (w tym 120 na miejscach siedzących) i pojedzie 160 km/h.

W ramach umowy między samorządem województwa i Stadlerem, pojazdy będą dostarczane w trzech partiach do końca 2015 r. Rok wcześniej ŁKA zbuduje zaplecze dla swojego nowoczesnego taboru. Maciej Głowacki, prezes ŁKA, zapowiada, że zaplecze będzie „perełką polskiego kolejnictwa”.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Sytuacja na śląskich torach w środę Sytuacja na śląskich torach w środę
Następny artykuł Szczecin: tramwaje z dofinansowaniem Szczecin: tramwaje z dofinansowaniem