Regulacje PKM z certyfikatem interoperacyjności

PKM z certyfikatem interoperacyjności

04 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej został pozytywnie oceniony przez Certyfikację Infrastruktury Transportu w zakresie spełniania europejskich wymogów dotyczących interoperacyjności infrastruktury.

Fot. PKM

Od 28 stycznia 2012 r. obwiązuje nowa ustawa o transporcie kolejowym w Polsce, która m.in. wprowadziła obowiązek zapewnienia interoperacyjności na polskich liniach kolejowych (ujednolicenia polskich standardów z unijnymi). Od tego czasu wszyscy zarządcy infrastruktury są zobowiązani zapewnić przeprowadzenie procedury tzw. weryfikacji WE lub pośredniej weryfikacji WE w odniesieniu do wszystkich budowanych lub modernizowanych linii kolejowych. Certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego jednostki notyfikowane i są jednym z najważniejszych dokumentów pozwalających prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego na wydanie pozytywnej decyzji o dopuszczeniu do eksploatacji danego podsystemu strukturalnego.

Certyfikaty dotyczące interoperacyjności były dotychczas wydawane w odniesieniu do pojazdów, składników interoperacyjności, czy innych podsystemów w ramach wcześniej obowiązujących dyrektyw. Pośredni Certyfikat Weryfikacji WE o nazwie „Linia kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej  od stacji Gdańsk Wrzeszcz wraz z włączeniem w linię kolejową nr 201” dla PKM jest jednym z pierwszych certyfikatów interoperacyjności w Polsce potwierdzających zgodność  z dyrektywą 2008/57/WE w sprawie interoperacyjności w odniesieniu do podsystemu „Infrastruktura” (drogi kolejowej).

Wydany 28 grudnia 2012 r. certyfikat zostanie przekazany w najbliższy poniedziałek Krzysztofowi Rudzińskiemu, prezesowi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przez Teresę Wysocką, prezesa jednostki notyfikowanej Certyfikacja Infrastruktury Transportu Sp. z o.o.

Ocena przeprowadzona przez CIT, wykazała, że projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej spełnia wymagania TSI Infrastruktura (decyzja 2011/275/UE) i TSI PRM (decyzja 2008/164/WE) w uzgodnionym zakresie. Ocenie zostały poddane poszczególne aspekty związane z drogą kolejową i zapewnieniem dostępu dla tzw. „Osób o ograniczonej możliwości poruszania się” (w tym niepełnosprawnych) do przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spełnienie tych wymagań na etapie projektowania PKM umożliwi realizację całej inwestycji w sposób zgodny z normami unijnymi, co w dalszej perspektywie nie tylko pozwoli na dopuszczenie linii PKM do eksploatacji przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, ale również zapewni wymagane bezpieczeństwo i dostępność dla wszystkich kategorii pasażerów.