Wiemy gdzie trafią zmodernizowane EZT-y PR

Wiemy gdzie trafią zmodernizowane EZT-y PR

18 stycznia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Tydzień temu Przewozy Regionalne ogłosiły przetarg na modernizację 44 elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57. Kurier Kolejowy dowiedział się, z których zakładów składy będą remontowane a także gdzie trafią po modernizacji.

Fot. Kuba Batorowicz

Najwięcej, osiem jednostek wybrano z Opolskiego Zakładu PR, po sześć z oddziałów PR w Łodzi, Olsztynie oraz Poznaniu. Po cztery składy wytypowano z zakładów w Bydgoszczy, Rzeszowie i Szczecina. Po dwie sztuki z województw podlaskiego oraz lubuskiego a także po jednym składzie EN57 ze Świętokrzyskiego oraz Dolnośląskiego Zakład PR.

Nie wszystkie zmodernizowane składy wrócą do swoich zakładów. Odnowione jednostki trafią do wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego oraz łódzkiego zakładu spółki.

Nadal nie wiemy czy zmodernizowane składy będą przemalowane w barwy województw czy będą utrzymane w kolorystyce przewoźnika. - W kwestii kolorów, nie podjęliśmy jeszcze decyzji – informuje Kamil Migała, rzecznik Przewozów Regionalnych.

Modernizacja pojazdów z własnych środków to pewna nowość. W ostatnich latach koszty modernizacji taboru używanego przez Przewozy Regionalne pokrywały głównie samorządy.

Samorządowy przewoźnik szacują, że przebudowa 44 EZT-ów pochłonie około 310 mln zł netto. O wyborze oferty zdecyduje cena. Prace nad modernizacją mają potrwać 18 miesięcy od chwili podpisania umowy z wykonawcą.

O tym jak zmienią się przebudowane składy EN57 można przeczytać tutaj.