Katowice: pod dworcem już jeżdżą autobusy

Katowice: pod dworcem już jeżdżą autobusy

04 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zintegrowany węzeł komunikacyjny zlokalizowany przy głównej stacji kolejowej w Katowicach stał się faktem. W sobotę o północy otwarto przelotowy podziemny dworzec autobusowy. Nad nim znajduje się czynny od 29 października ubiegłego roku dworzec PKP.

Fot. Youtube

- Terminal autobusowy, z którego będzie odjeżdżało codziennie ponad 500 autobusów, jest zlokalizowany bezpośrednio pod dworcem kolejowym, w sąsiedztwie Galerii Katowickiej. Od soboty pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają z 10 podświetlonych i wyraźnie oznakowanych przystanków funkcjonujących na ‘wyspie’ połączonej trzema wejściami z halą dworca kolejowego – wyjaśnia Monika Olejni-Okuniewska z firmy Neinver Polska, wykonawcy wielofunkcyjnego kompleksu komunikacyjno-handlowo-biznesowego, w ramach którego powstaje Galeria Katowicka.

Do podziemnego terminalu prowadzą ruchome schody z hali obsługi pasażerów oraz główna klatka schodowa wyposażona w dwie windy. Trzecie wejście zapewnia dostęp do przystanków od strony ulicy Słowackiego. Pasażerowie korzystający z podziemnego dworca mają do dyspozycji 12 linii autobusowych. W pierwszych dniach działania specjalni informatorzy z ulotkami ułatwiają pasażerom poruszanie się po nowym obiekcie. Orientację w rozmieszczeniu wejść, układzie przystanków i rozkładach jazdy zapewniają duże i czytelne tablice informacyjne oraz mapy. Przepustowość terminalu początkowo jest wykorzystywana w około 70 proc.

Dziś, w poniedziałek, dworzec autobusowy przechodzi prawdziwy sprawdzian, czy jest funkcjonalny i wystarczająco pojemny. Pierwsi pasażerowie, którzy dotarli na dworzec w sobotę docenili oznakowanie. Według nich na samym dworcu orientację stracić trudno, ponieważ jest on bardzo dobrze opisany. Widoczne są też stanowiska przystankowe. Z kolei kierowcy autobusów twierdzą, że przestrzeń do manewrów jest odpowiednia i dobrze oświetlona. A trzeba zaznaczyć, że na dworcu odbywa się ruch lewostronny. Przede wszystkim jednak nie ma dziur jak na starym dworcu.

Do nowej organizacji ruchu muszą przyzwyczaić się kierowcy samochodów osobowych, którzy mylili tunele albo łamali zakaz skrętu w lewo z ul. Słowackiego w Dworcową. Drogę źle obrali również niektórzy pasażerowie, którzy skracali sobie drogę na podziemny dworzec ulicą wjazdową dla autobusów.

Czytaj więcej

Aby zobaczyć jak dostać się do dworca autobusowego, Galeria Katowicka przygotowała specjalny film, który prezentujemy poniżej.