Jutro otwarcie odnowionego dworca w Kole

Jutro otwarcie odnowionego dworca w Kole

05 lutego 2013
PODZIEL SIĘ

Biblioteka, hostel i strefa obsługi podróżnych na którą składają się poczekalnia, kasy i toalety – tak wyglądać będzie odnowiony przez PKP S.A. dworzec w Kole. Otwarcie dworca dla podróżnych nastąpi 6 lutego 2013 o godzinie 11.00.

Fot. PKP S.A.

Roboty budowlane, które rozpoczęły się w październiku 2010 roku objęły swym zakresem:

  • renowację dachu i elewacji, dzięki czemu przywrócony został historyczny wygląd dworca z okresu międzywojennego.
  • przebudowę wnętrza budynku z przystosowaniem do pełnienia nowych funkcji (hostel oraz biblioteka miejska)
  • wymianę instalacji wewnętrznych, w tym doprowadzenie do dworca cieplika miejskiego, założenie monitoringu oraz internetu przewodowego (biblioteka miejska oraz pomieszczenia biurowe)
  • wymianę okien, drzwi, podłóg, tynków itd.
  • likwidację barier architektonicznych (m.in. podjazd z ulicy dla wózków inwalidzkich)
  • zagospodarowanie terenu wokół dworca

Modernizacja prowadzona była przez dwóch wykonawców. Do połowy 2012 roku roboty prowadziła firma Szurgot Sp. z o.o. z Koła, prace kończyła Firma  Budowlana Eugeniusz Dota z Poznania. Ze względu na zabytkowy charakter dworca inwestycja prowadzona była pod kierunkiem konserwatora zabytków. Z pierwotnego wystroju dworca zachowały się m.in. schody oraz drewniane poręcze.  Koszt inwestycji wyniósł 5 mln złotych. Źródłem finansowania był budżet państwa oraz środki własne PKP S.A.

Po modernizacji dworzec pełnił będzie trzy funkcje. Podstawowa, czyli obsługa podróżnych realizowana będzie na parterze budynku. Działać tu będą dwie kasy, poczekalnia oraz toalety. Zachodnie skrzydło dworca wykorzystywane będzie przez Miasto Koło do prowadzenia publicznej biblioteki, która uruchomiona zostanie w najbliższych miesiącach. Wschodnia część budynku, na którą składają się pokoje z pełnym węzłem sanitarnym przystosowana została do prowadzenia niewielkiego hostelu. Powierzchnia ta zostanie przez PKP S.A. zaoferowana pod wynajem.

Otwarty w 1925 roku, kolski dworzec jest jednym z nielicznych, zachowanych do naszych czasów, zabytkowych budynków dworcowych wybudowanych po pierwszej wojnie światowej na trasie z Poznania do Warszawy. Powstanie dworca w Kole było symbolem zacierania się granic pomiędzy ziemiami dawnych zaborów pruskiego i rosyjskiego. Oddana do użytku w 1922 roku linia kolejowa z Kutna do Strzałkowa, przy której stanął kolski dworzec, urzeczywistniła to, co niemożliwe było w okresie zaborów – połączyła najkrótszą drogą Poznań z Warszawą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł List od czytelnika: rozkład nie wypalił List od czytelnika: rozkład nie wypalił
Następny artykuł W 2012 r. Czesi wydali 300 mln euro na przewóz osób koleją W 2012 r. Czesi wydali 300 mln euro na przewóz osób koleją