Niemieckie wagony zasilą jednak tabor KŚ

Niemieckie wagony zasilą jednak tabor KŚ

18 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Śląskie porozumiały się ze szwajcarską firmą Heros Rail Rent, w sprawie dzierżawy 17 wagonów pasażerskich. Jest kwestią około 7 dni, aby zaczęły wozić pasażerów.

Fot. Rafał Wilgusiak

Spółka Heros Rail Rent wygrała przetarg KŚ na dzierżawę 17 wagonów jeszcze przed wejściem w życie rozkładu jazdy 2012/2013. Umowa dzierżawy miała opiewać na 140,7 tys. euro. Przewoźnik jednak odstąpił od umowy ze Szwajcarami, ponieważ niektóre wagony nie spełniały norm RIC (Agreement governing the exchange and use of coaches in international traffic), które regulują warunki dopuszczenia taboru do ruchu.

Chociaż firma Heros Rail Rent protestowała, zapewniając, że wagony spełniają potrzebne, warunki, KŚ były nieugięte. Przewoźnik postanowił zwrócić dostarczony tabor i zawrzeć miesięczną umowę z PKP Intercity na wydzierżawienie 15 wagonów. Wartość umowy zawartej z PKP IC w styczniu pozostaje tajemnicą, ale można przypuszczać, że nie jest ona opłacalna dla śląskiej spółki.

Aktualnie okazuje się, że KŚ ponownie porozumiały się z Heros Rail Rent. Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich, informuje, że niemieckie wagony spełniają konieczne warunki interoperacyjności. Wprowadzenie ich na tory z logo Kolei Śląskich jest kwestią tygodnia.