Zamość chce połączenia ze Lwowem

Zamość chce połączenia ze Lwowem

28 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władze Zamościa, 7 marca organizują  spotkanie dotyczące przywrócenia połączenie kolejowego Warszawa – Roztocze – Rawa Ruska – Lwów.

Fot. Jacek Zemła

W spotkaniu oprócz przedstawicieli Zamojszczyzny wezmą udział marszałkowie województwa lubelskiego i mazowieckiego, przedstawiciele władz Ukrainy oraz polskiego rządu. Zdaniem lobbującego za tym pomysłem eurodeputowanego Arkadiusza Bratkowskiego nasz wschodni sąsiad jest żywotnie zainteresowany reaktywowaniem połączenia.  W jego opinii to nie tylko szansa na rozwój turystyki, ale też na pogłębienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą.

Zanim to się jednak stanie obie strony muszą ustalić m.in. czy ruch miałby się odbywać po wąskim czy szerokim torze. Aby przywrócić zlikwidowane w 2005 r. połączenia należałoby też wyremontować odcinek Zawada – Bełżec – Rawa Ruska, a także Rawa Ruska – Lwów.

Co ciekawe inicjatywa ta stoi w sprzeczności z ogłoszonymi dwa tygodnie temu planami optymalizacji PKP PLK, które w wykazie linii przeznaczonych do wyłączenia z eksploatacji umieściły linię nr 69 na odcinku Zwierzyniec Towarowy – Hrebenne.

Marszałkowie województw oraz władze Zamościa chcą wykorzystać do tego celu środki unijne z budżetu na lata 2014-2020.