Piraci drogowi na przejazdach kolejowych

Piraci drogowi na przejazdach kolejowych

05 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Najczęściej do wypadków na przejazdach kolejowo - drogowych dochodzi, gdy kierowca ignoruje znaki drogowe, w tym znak STOP, omija slalomem czekające przed torami samochody lub wjeżdża pod opadające rogatki. Zdarzają się jednak zachowania, w których kierowcy totalnie łamią zasady i lekceważą życie własne oraz innych.

Fot. PKP PLK

Do jednego z takich zdarzeń doszło 11 lutego tego roku na przejeździe w Sulejówku Miłosnej kierowca spowodował kolizję drogową, zablokowanie urządzeń rogatkowych oraz opóźnienie kilkunastu pociągów. Zobacz film poniżej.

W lutym na trasie Zawadówka - Chełm i w Chełmie dwóch kierowców przez nieostrożna jazdę wpadło na urządzenia i uszkodziło rogatki. 13 lutego w Ostrowcu Świętokrzyskim pijany mężczyzna zjechał z przejazdu na tory i zablokował szlak.

Wszystkie przejazdy kolejowo - drogowe zapewniają bezpieczny przejazd jeśli ich użytkownicy zachowują zasady ruchu drogowego. Niestety,  łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez kierowców powoduje zdarzenia i tragiczne wypadki na skrzyżowaniu drogi z linią kolejową.

Od początku roku do 28 lutego na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do szesnastu  wypadków. Wszystkie były przyczyną nieostrożnej jazdy kierowców. Zginęły trzy osoby, cztery zostały ranne. Poza niepotrzebną tragedią ludzi, spowodowane ignorowaniem znaków drogowych wypadki, blokują linie kolejowe i opóźniają pociągi. W kolizjach z samochodami uszkadzany jest również tabor kolejowy i urządzenia na przejazdach. Szczególnie groźne dla pasażerów są wypadki autobusów szynowych z pojazdami drogowymi.

PKP Polskie Linie Kolejowe od lat prowadza kampanię Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj! Celem działań adresowanych do wszystkich użytkowników przejazdów i różnych grup wiekowych jest kształtowanie właściwych zachowań – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych. Spoty filmowe i radiowe, ulotki, plakaty, happeningi, pogadanki i konferencje spowodowały, że zagadnienie potrzeby zachowania bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi i toru kolejowego jest znane i ze społeczną dezaprobatą spotykają się ci, którzy lekceważąc własne życie, igrają z bezpieczeństwem podróżnych, kolejarzy oraz kierowców.

Duże zaangażowanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych wykazują szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze. W grudniu 2012 r z inicjatywy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. kilkadziesiąt klas z całej polski zorganizowało przedsięwzięcia w ramach „Happeningu edukacyjnego”. Dzięki aktywności nauczycieli, dzieci i młodzieży dodatkowy apel o bezpieczeństwo dotarł do tysięcy ludzi.

Więcej informacji nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych oraz kampanii Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj na: www.bezpieczny-przejazd.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Ujęto złodzieja ekranów akustycznych Ujęto złodzieja ekranów akustycznych
Następny artykuł Grygiel: tabor dostępny dla wszystkich Grygiel: tabor dostępny dla wszystkich