Silniki Škody dla amerykańskich lokomotyw

Silniki Škody dla amerykańskich lokomotyw

05 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Škoda Electric, spółka córka Škody Transportation, podpisała umowę z amerykańskim koncernem GE Transportation na dostawę 660 sztuk kompletnych mechanicznych napędów dla 110 lokomotyw.

Fot. Зимин Василий, Wikimedia, lic. GNU

Lokomotywy przeznaczone są do transportu osobowego, a ich przewoźnikiem będą Kazachskie Koleje Państwowe (Kazakhstan Temir Zholy – KTZ). Pierwszy prototypowy napęd zostanie dostarczony jeszcze w tym roku. Dostawy seryjne będą odbywać się na przełomie 2014 i 2015.

Dostarczane przez Škoda Electric napędy przeznaczone są dla pojazdów o napędzie spalinowymi i elektrycznym. Będzie to kompletny napęd mechaniczny, który będzie obejmował: silnik, przekładnię oraz zestaw kołowy. Nowe lokomotywy będą miały prędkość konstrukcyjną 160 km/h i będą eksploatowane w bardzo wymagających warunkach klimatycznych w temperaturach od – 55 aż do + 55 stopni Celsjusza.

Jest to już kolejny projekt, który potwierdza, że Škoda Electronic realizuje zamówienia nie tylko ze Škoda Transportation, ale i z jej konkurentami. Równocześnie trwa projekt realizacji dostaw kompletnych napędów trakcyjnych i mechanicznych dla 80 lokomotyw produkowanych przez Hyundai Rotem, z których 19 jest już dostarczonych.

W Pilźnie produkowane są również silniki dla firmy Caterpillar, na podstawie uzyskanej certyfikacji.