Tramwaj-widmo rozświetli nocny Śląsk

Tramwaj-widmo rozświetli nocny Śląsk

09 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przez cały weekend między Katowicami a Bytomiem będzie kursował tramwaj widmo. Z jego okien bije światło, nie zatrzymuje się na przystankach i jedzie… donikąd.

Fot. Katowice - Miasto Ogrodów

Jeszcze do niedawna to był zwyczajny tramwaj model 105 NA. Teraz zamienił się w tramwaj widmo. Pojawił się na torach w regionie w czwartek i będzie krążyć do poniedziałku.

Jego porą jest noc, ponieważ „Ghost Tram” to promieniuje ze środka jasnym, ciepłym światłem. Jak duch przemierza szlak z Katowic do Bytomia. Nie da się do niego wsiąść. Nie zabiera pasażerów, nie zatrzymuje się na przystankach. Zresztą kto chciałby wsiąść do tramwaju jadącego, jak głosi tablica „Donikąd”? Prowadzi go tajemnicza pani motorniczy w białym stroju i tylko ona wie, kiedy tramwaj wyruszy w trasę i gdzie go zaprowadzi.

Ghost Tram to wyjątkowy projekt przygotowany specjalnie dla Katowic przez niemieckiego artystę Mischę Kuballa. Jedni artyści pracują w drewnie, inni malują na płótnie, a Kuball tworzy za pomocą światła. W Toronto rozświetlał kolejne okna w wielkim wieżowców za pomocą windy i dwóch ludzi myjących okna. Zmienił nocny pejzaż Wuppertalu tworząc świetlne instalacje na fasadach wieżowców jednego z kampusów tamtejszego uniwersytetu. Dzięki światłom LED sprawił, że most w miejscowości Tokushima w Japonii falował w rytm własnej muzyki.
Mischa Kuball posługuje się światłem, odwołując do jego najprostszej symboliki. Światło symbolizuje u niego radość, nadzieję, życie i ciepło. Dlatego Ghost Tram ma nie tyle straszyć, co rozjaśniać ulice Katowic i Górnego Śląska, dając nam odrobinę światła i ciepła na koniec zimy.
Projekt powstał dzięki Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów z pomocą spółki Tramwaje Śląskie.