Transport miejski Bądź ostrożny – nie daj się zrobić w jajo

Bądź ostrożny – nie daj się zrobić w jajo

23 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przed świętami kieszonkowcy pojawiają się w autobusach, tramwajach, metrze i centrach handlowych. Pozbawiają pasażerów pieniędzy, kart kredytowych i dokumentów. Dlatego co roku – wspólnie z policją – w ramach wielkanocnej odsłony akcji „Nie daj się złowić” – ZTM Warszawa przypomina o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności podczas podróży i zakupów.

Fot. ZTM Warszawa

Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to, niestety, okres zwiększonej aktywności kieszonkowców, którzy dokonują kradzieży wykorzystując nieuwagę podróżnych i klientów sklepów. Działają zarówno w pojedynkę, jak i w grupach zorganizowanych,  przeważnie dwu-, trzyosobowych. Podczas kradzieży bazują na swoich umiejętnościach manualnych i korzystają z pośpiechu, a przede wszystkim wyjątkowej niefrasobliwości i roztargnienia ofiar. Tymczasem, aby uniknąć kradzieży i „nie dać się zrobić w jajo” wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • należy trzymać zamknięte torby i torebki przed sobą,
  • nie można eksponować zawartości portfela,
  • nie należy nosić portfela w tylnych kieszeniach spodni i w zewnętrznych kieszeniach ubrania,
  • najlepiej mieć przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

Wspólna kampania informacyjna ZTM i Komendy Stołecznej Policji pod hasłem „Nie daj się zrobić w jajo” rozpoczęła się 22 marca i potrwa do końca miesiąca.

W Punktach Obsługi Pasażerów ZTM oraz w metrze pojawiły się specjalne plakaty z poradami, na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. O akcji informują również spoty emitowane w autobusach, metrze, tramwajach i pociągach SKM.

Natomiast w komunikacji miejskiej nieumundurowani policjanci Komendy Stołecznej Policji identyfikują złodziei kieszonkowych i zachęcają pasażerów do zachowania ostrożności (poprzez tzw. akcję nalepkową).

Wspólne kampanie ZTM i KSP przynoszą wymierne efekty, o czym świadczą najlepiej statystyki. Przed wprowadzeniem akcji prewencyjnych w okresie przedświątecznym w stolicy popełniano od 100 do 160 kradzieży. Od roku 2010 pasażerowie są już znacznie ostrożniejsi i liczba zgłaszanych zdarzeń spadła do kilkudziesięciu (18 w 2011 roku, 39 w 2012 roku).