Lubuskie chce rozwijać kolej transgraniczną

Lubuskie chce rozwijać kolej transgraniczną

03 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zarząd Województwa Lubuskiego jest zdeterminowany, by rozwijać szybką kolej transgraniczną. Inwestycje w infrastrukturę kolejową są dla samorządu zadaniem priorytetowym.

Lubuskie chce rozwijać kolej transgraniczną
Fot. Dominik Skudlarski

Uruchomienia połączeń kolejowych między Brandenburgią a województwem lubuskim domagają się Przedstawiciele Zachodniego Ośrodka Polityki Regionalnej w liście otwartym do marszałek Elżbiety Polak. Marszałek przyjęła list i poinformowała, że już pod koniec bieżącego roku na lubuskie tory wyjadą cztery nowoczesne szynobusy, które połączą region z Brandenburgią.

- Na zakup taboru kolejowego przeznaczamy co roku bardzo dużo pieniędzy. To już jest ponad 80 mln zł. Ale ten rok jest szczególny, ponieważ kupujemy cztery szynobusy za prawie 50 mln zł – mówi marszałek Elżbieta Polak.

W tym roku do Lubuskiego z rezerwy celowej budżetu państwa trafi 7,2 mln zł. Zostaną one wykorzystane na częściowe sfinansowanie zakupu czterech spalinowych pojazdów. Pozostała część pochodzić będzie z LRPO.

- Umowa na cztery szynobusy, które będziemy kupować w tym roku została już podpisana. Wykonawcą będzie bydgoska firma PESA. Będą one spełniały warunki, które umożliwią im wjazd na teren Brandenburgii. Chcemy rozwijać połączenia transgraniczne. Łączyć Gorzów i Zieloną Górę z Berlinem. Te szynobusy będą bardzo nowoczesne – dodaje wicemarszałek Jacek Hoffmann.

Dostawa planowana jest w miesiącach od października do grudnia 2013 r., a to oznacza, że szynobusy pojawią się na lubuskich torach pod koniec tego roku.

To  nie jedyne zakupy kolejowe w Lubuskiem w tym roku. W latach 2014 -2015 środki z Funduszu Kolejowego i rezerwy celowej z budżetu państwa zaplanowano na zakup dwóch czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość jednego pojazdu to kwota 24,6 mln zł.  Wkład własny województwa wyniesie 29,2 mln zł.  Projekt realizowany będzie w partnerstwie  z regionem zachodniopomorskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwszy pociąg pojawi się na lubuskich torach w 2014 a drugi w 2015 roku.

Ponadto Lubuskie otrzyma cztery zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne w wyniku realizacji projektu „Modernizacja 44 elektrycznych zespołów trakcyjnych”, którego beneficjentem jest spółka Przewozy Regionalne. Projekt obejmuje osiem województw: Lubuskie, Dolnośląskie, Lubelskie, Pomorskie, Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie, Zachodniopomorskie.