Maszyniści KM dostaną tablety z e-rozkładem

Maszyniści KM dostaną tablety z e-rozkładem

11 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Mazowieckie planuję wyposażyć pracowników w tablety z elektronicznym, samo aktualizującym się rozkładem jazdy pociągów. Urządzenia zastąpią rozkłady papierowe w przyszłym roku.

Fot. freedigitalphotos.net

Maszyniści KM korzystają z papierowych wersji rozkładu jazdy pociągów. W związku z bardzo dużą liczbą zmian wprowadzanych do rozkładu przez zarządcę infrastruktury (z uwagi na remonty), maszyniści muszą nanosić zmiany ręcznie na podstawie otrzymywanych rozkazów. Przewoźnik chce im ułatwić zadanie. Aktualnie trwa przetarg na stworzenie aplikacji Rozkład Jazdy Pociągów, która trafi na tablety, w które zostaną wyposażeni maszyniści.

- Głównym celem wdrożenia aplikacji jest poprawa warunków pracy maszynistów, a także podniesienie bezpieczeństwa. Rozpoczynając służbę i załączając urządzenia maszynista będzie miał gotowy aktualny rozkład jazdy, na którym będzie pracował bez konieczności wprowadzania ręcznych poprawek. Umożliwi to również bieżący nadzór kierownictwa nad pracą maszynisty – informuje Katarzyna Łukasik, z biura prasowego KM.

Poza maszynistami, w tablety z rozkładem jazdy, będą wyposażeni dyspozytorzy KM, a także kierownictwo sekcji eksploatacyjnych, sprawujące nadzór nad pracą maszynistów. Na razie nie wiadomo, jakie tablety zostaną kupione. Przetarg na ich dostawę zostanie ogłoszony po wybraniu aplikacji. Chodzi o to, aby zamawiane urządzenia spełniały wymagane parametry.

- System rozkładu jazdy pociągów oparty na aplikacji planujemy wdrożyć w 2014 roku. Jednak szczegółowe określenie terminu będzie możliwe po przeprowadzeniu niezbędnych testów – dodaje Katarzyna Łukasik.

Maszyniści nie mogą korzystać podczas jazdy pociągiem z urządzeń takich jak telefon komórkowy. Czy będą mogli korzystać z tabletu? Koleje Mazowieckie nie widzą przeciwwskazań. Tablety zastąpią papierowy rozkład jazdy, na który teraz maszyniści muszą nanosić zmiany ręcznie.

- Na tabletach nie będzie możliwości korzystania z innych aplikacji, niezwiązanych z prowadzeniem pociągu. Przepisy zabraniają jedynie korzystania z urządzeń służących do bezpośredniego kontaktu w czasie jazdy pociągu, np. rozmowa przez telefon komórkowy – tłumaczy Łukasik.