Austriacki Railjet zaprezentował się w Pradze

Austriacki Railjet zaprezentował się w Pradze

19 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do Czech przyjechał pierwszy Railjet w barwach Kolei Austriackich (OBB), który od rozkładu jazdy 2014/2015 rozpocznie regularne kursowanie na trasie Graz – Wiedeń – Brno – Praga.

Fot. OBB

Czeska publiczność zgromadzona przedwczoraj w Pradze miała niepowtarzalną okazję obejrzeć i dotknąć przyszły pociąg, będący wkrótce wizytówką Ceskich drah, gdyż przewoźnik zamówił u Siemensa aż siedem tego rodzaju pojazdów. Dotrą one do Czech w połowie roku.

- Wraz z railjetami podróżni w Republice Czeskiej otrzymają całkowicie nową jakość podróżowania. Dzięki nim kolej stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna w stosunku do podróży samochodem na zatłoczonych ulicach i autostradach – mówi Petr Žaluda, dyrektor generalny Ceskich drah. – Składy te są nie tylko atrakcyjną ofertą dla biznesu, ale również dla wszystkich podróżnych, zarówno rodziców z dziećmi oraz pasażerów z rowerami.

Celem współpracy pomiędzy kolejami czeskimi (CD) i austriackimi (OBB) jest stworzenie jak najlepszej jakościowo oferty (premium). Przede wszystkim skróci się czas jazdy między Wiedniem a Pragą: o ok. 30 minut do 4 godz. i 10 min. Pomiędzy Grazem i Pragą podróżni zaoszczędzą nawet 50 minut - railjety będą pokonywać tę trasę w ciągu 6 godz. i 50 min.

Pod koniec 2014 roku na linię Graz – Wiedeń – Brno – Praga trafią trzy składy OBB typu railjet oraz 7 składów CD – także railjet. Pociągi na tej trasie będą kursowały co dwie godziny.

Pociągi Siemensa typu railjet mają po 206 metrów. Składają się z siedmiu wagonów, w których znajdują się 442 miejsca siedzące. W pięciu wagonach drugiej klasy do dyspozycji pasażerów będą 384 miejsca siedzące, a w wagonie sterowniczym - 42 miejsca pierwszej klasy i 6 biznes klasy. Oprócz tego w składzie znajdzie się jeden wagon restauracyjny.

Ponadto, wszystkie railjety będą posiadać na pokładzie bezprzewodową sieć internetową WLAN, system informujący o aktualnej prędkości, a także położeniu pociągu i odległości od poszczególnych stacji.