Nieuwaga zabija, bądź uważny, szanuj życie

Nieuwaga zabija, bądź uważny, szanuj życie

30 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

To hasło kolejnej edycji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) obchodzonego w tym roku 7 maja. Akcja została zapoczątkowana w 2009 roku w 28 krajach na całym świecie, a jej celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zachowania się na przejazdach kolejowych.

Fot. PKP PLK

Problem bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych i prawidłowego ich przekraczania występuje na całym świecie. Zgodnie z danymi ILCAD opartymi o statystyki europejskie wypadki na przejazdach kolejowych stanowiąc zaledwie 1,2 proc. zdarzeń na drogach, są jednocześnie przyczyną aż 29 proc. ofiar śmiertelnych, pośród wszystkich zdarzeń z udziałem kolei.

Wypadek na przejeździe, oprócz ludzkich tragedii, których wymiar jest nie do oszacowania, powoduje szereg kosztów ekonomicznych, jak: zniszczenia taboru, torów, sieci trakcyjnej czy elementów sterowania ruchem, aż po koszty społeczne jak: opóźnienia pociągów, pasażerów, leczenie i rekonwalescencja rannych czy pomoc socjalna nad rodzinami ofiar wypadków. Podstawową i główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest łamanie przepisów o ruchu drogowym polegające na niezachowaniu należytej ostrożności przy przejeżdżaniu przez tory lub zwykła brawura. Narodowy zarządca infrastruktury od początku jest aktywnym uczestnikiem ILCAD, a oficjalne rozpoczęcie edycji 2011 miało miejsce w Warszawie.

PKP Polskie Linie Kolejowe  nieprzerwanie od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”, której celem podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania należytej ostrożności na przejazdach oraz kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.

W tym roku oficjalne rozpoczęcie edycji 2013 kampanii, zaplanowane jest na 24 maja, chociaż działania edukacyjne prowadzone są przez cały rok. W marcu rozdano nagrody zwycięzcom konkursu na happening edukacyjny, w który udział wzięło ponad 70 szkół w całym kraju. 

Zapraszamy do czynnego włączenia się w promocję bezpiecznego zachowania się na przejazdach kolejowych. Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl oraz na www.ilcad.org.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP PLK zadowolone z systemu SKRJ PKP PLK zadowolone z systemu SKRJ
Następny artykuł PKP PLK w pełnej gotowości przed majówką PKP PLK w pełnej gotowości przed majówką