Transport miejski Warszawa: Noc Muzeów z tramwajami

Warszawa: Noc Muzeów z tramwajami

16 maja 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W nocy z 18 na 19 maja 2013 r. Tramwaje Warszawskie zapraszają wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej na pętlę tramwajową Plac Narutowicza do „Muzeum na Szynach”. Wystawa taboru będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach od 19.00 do 1.00.

Fot. Barbara Małyska

W tym roku mieszkańcy Warszawy będą mogli poznać różne oblicza wagonów niskopodłogowych eksploatowanych przez Tramwaje Warszawskie. Jak co roku udostępnione do zwiedzania zostaną także tramwaje zabytkowe i techniczne. Z tej okazji spółka uruchomi także specjalną linię dojazdową M.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie niepowtarzalną okazją, by w jednym miejscu zobaczyć różne typy tramwajów niskopodłogowych, począwszy od pierwszego wyprodukowanego w Polsce w 1995 roku tramwaju typu 112N, a skończywszy na najnowocześniejszym tramwaju dwukierunkowym 120Na DUO, jakim w danej chwili dysponuje Spółka Tramwaje Warszawskie.

Spółka zaprezentuje także jedyny w swoim rodzaju Warszawski Tramwaj Promocyjny, będący specjalną aranżacją wagonu typu 105Na. Tramwaj ten wyróżnia się stylizowanym, drewnianym wnętrzem i wyposażony został w system nagłośnienia, monitory LCD, łączność WIFI oraz pianino.

PROGRAM ARTYSTYCZNY NOCY MUZEÓW

20.30 – 20.50 – występ artystyczny – wspólne śpiewanie warszawskich piosenek z akompaniamentem pianisty
21.30 – 21.50 – występ Chóru przed Warszawskim Tramwajem Promocyjnym
22.30 – 22.45 – występ artystyczny – wspólne śpiewanie warszawskich piosenek z akompaniamentem pianisty
23.00 – 23.30 – występ Chóru przed Warszawskim Tramwajem Promocyjnym

WAGONY TECHNICZNE

Podczas Nocy Muzeów przed zwiedzającymi otworzy się unikalna szansa zobaczenia wagonów specjalnych – wagonu pomiarowego oraz szlifierki. Szlifierka, oprócz podstawowej funkcji usuwania zużycia szyn, umożliwia nam także m.in. utrzymanie na odpowiednim poziomie torowisk trawiastych.

Natomiast wagon pomiarowy, wyposażony w specjalną aparaturę, bada współpracę pantografu z siecią trakcyjną, mierzy wysokość zawieszenia przewodu jezdnego, oraz zakłócenia powstające przy współpracy pantografem a siecią trakcyjna.

Podczas imprezy informacji o wagonach udzielać będą pracownicy Spółki oraz konduktorzy Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

LINIA M

Spółka uruchomi także specjalną linię tramwajową M, która będzie dostępna dla pasażerów przez cały czas trwania imprezy. Przejazd linią będzie bezpłatny.

Linia będzie obsługiwana taborem zabytkowym 4Nj+4ND (#838+#1811) 102N (#5) 13N (#821+#818) 105Na (#1001+#1000) i współczesnym: 116Na/1, 120Na - SWING.

Linia M będzie kursowała z częstotliwością co 15 minut na trasie: Plac Narutowicza – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – Most Poniatowskiego –Rondo Waszyngtona - Aleja Zieleniecka – Zamoyskiego – Grochowska – Wiatraczna (powrót tą samą trasą)

OPIS PIERWSZYCH TRAMWAJÓW NISKOPODŁOGOWYCH W POLSCE

Wagon 112N o numerze taborowym 3001 został wyprodukowany w 1995 roku przez zakłady Konstal. Jest to pierwszy wyprodukowany w Polsce tramwaj o obniżonej podłodze (niska podłoga stanowi 24 proc. powierzchni podłogi wagonu dostępnej dla pasażerów stojących). Tramwaj 112N jest wagonem przegubowym, dwuczłonowym o konstrukcji stalowej, spawanej z profili zamkniętych opartych jest na 3 wózkach.

Wagon 116N o numerze taborowym 3002 został wyprodukowany w 1998 roku przez zakłady Konstal. Tramwaj 116N jest wagonem przegubowym, trójczłonowym, wykonanym z profili zamkniętych, pokryty poszyciem z blachy o grubości 2mm. Część niskopodłogowa znajduje się w tylnej części pierwszego członu, całym drugim członie i przedniej części trzeciego członu (na wprost 2 i 3 drzwi) i obejmuje 61 proc. długości wagonu, od części wysokopodłogowej oddzielona jest trzema schodkami.

Wybrane zostały właśnie te wagony, bo są to pierwsze egzemplarze polskich tramwajów niskopodłogowych. Tramwaje Warszawskie były pionierem we wprowadzaniu w Polsce taboru przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.