Wąbrzeźno: koniec linii do stacji Miasto

Wąbrzeźno: koniec linii do stacji Miasto

28 maja 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęła się rozbiórka linii kolejowej Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto. Trzykilometrowa linia była pierwszą w Polsce trasą zelektryfikowaną. Od 1991 r. nie jest użytkowana w ruchu pasażerskim. 

Fot. Kasper Fiszer

Jednotorowa linia łącząca stację kolejową Wąbrzeźno leżącą na trasie Toruń – Olsztyn z centrum miasta powstała w 1898 r. Była pierwszą na ziemiach polskich zelektryfikowaną drogą żelazną – trakcja o nietypowym napięciu 470 V zasilała pasażerskie wagony elektryczne Wschodnioniemieckiego Towarzystwa Kolei Lokalnych i lokomotywę ciągnącą składy towarowe do istotnego wówczas ośrodka przemysłu i hodowli koni. Po 115 latach wąbrzeska kolejka przechodzi do historii.

Kolej lokalna poza PKP

Trasa do Wąbrzeźna Miasta to typowy kleinbahn – lokalna linia dowozowa. Wszystkie pociągi niewielkiej spółki kończyły bieg na stacji przesiadkowej, a peron Wąbrzeskiej Kolei Powiatowej znajdował się po drugiej stronie dworca, w pewnym oddaleniu od linii do Olsztyna i Torunia. PKP przejęły linię dopiero w latach 50–tych XX wieku. Niedługo potem stare wagony elektryczne zastąpiono składami spalinowymi, a trakcja została zdemontowana.

Powolny upadek

Jeszcze w 1990 r. na trasie kursowało 13 par pociągów osobowych, ale rok później ruch pasażerski został całkowicie zawieszony. Podróżnych przejął PKS. Linia nr 264 wykorzystywana była nadal w ruchu towarowym. W 2008 r. Arriva zorganizowała pierwszy od lat przejazd promocyjny, ale stan torowiska stale się pogarszał. W 2011 r. konieczne stało się zakończenie przewozów ładunków. Jednym z ostatnich kursów na 3-kilometrowej linii Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto był zorganizowany w grudniu 2012 r. przez poznański Klub Miłośników Pojazdów Szynowych przejazd drezynami ręcznymi.

Rowery zamiast pociągów

W połowie maja rozpoczęła się rozbiórka torowiska. – W jego miejscu zostanie urządzona ścieżka pieszo-rowerowa – powiedziała nam Jolanta Polkowska z Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Wąbrzeźnie. – Natomiast odcinek o długości ok. 30 metrów pozostanie w celu upamiętnienia faktu istnienia Powiatowej Kolejki Wąbrzeskiej – dodała.
 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł System Tinesa na Politechnice Poznańskiej System Tinesa na Politechnice Poznańskiej
Następny artykuł X edycja Konkursu o Nagrodę ABB zakończona X edycja Konkursu o Nagrodę ABB zakończona