Dziś otwarcie łącznicy kolejowej w Czerwieńsku

Dziś otwarcie łącznicy kolejowej w Czerwieńsku

05 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś, 5 czerwca, nastąpi uroczyste zakończenie realizacji projektu modernizacji kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk wraz z budową łącznicy omijającej stację Czerwieńsk. Dzięki tej inwestycji czas podróży na trasie Zielona Góra - Zbąszynek skróci się o około 30 minut.

Dziś otwarcie łącznicy kolejowej w Czerwieńsku
Fot. lubuskie.pl

Inwestycja ta jest dowodem na to, że inwestycje kolejowe są jednym z priorytetów zarządu województwa. W uroczystości udział weźmie marszałek Elżbieta Polak.

Modernizacja infrastruktury kolejowej jest niezwykle istotna dla poprawy dostępności komunikacyjnej, konkurencyjności naszego regionu oraz jego rozwoju gospodarczego. W związku z tym Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o wpisaniu przedmiotowego projektu na listę kluczowych inwestycji realizowanych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Celem projektu była modernizacja linii kolejowej na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk oraz budowa nowego toru tzw. łącznicy umożliwiającej ominięcie stacji węzłowej w Czerwieńsku. Dotychczas przejazd pociągiem z Zielonej Góry do Zbąszynka był wydłużony z powodu konieczności zmiany kierunku jazdy właśnie w Czerwieńsku. Poza tym, stan techniczny całej trasy pozwalał na rozwinięcie prędkości maksymalnie do 80 km/h i z roku na rok ulegał stopniowej degradacji. Efektem projektu jest natomiast skrócenie czasu podróży, zwiększenie przepustowości linii, poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz zwiększenie stopnia ochrony środowiska.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Już od 9 czerwca 2013r. w ramach korekty rocznego rozkładu jazdy pociągów, po nowej łącznicy pojadą pierwsze pociągi pasażerskie w tym PKP Intercity do Warszawy i Gdyni oraz Przewozów Regionalnych do Poznania. Najkrótszy czas przejazdu z Zielonej Góry do Poznania wyniesie 1h 40 min.

Warto zaznaczyć, że w ramach kluczowych inwestycji LRPO wyremontowano również tory od Zbąszynka aż do samego Gorzowa Wlkp. dzięki czemu po otwarciu łącznicy powstał zmodernizowany kolejowy ciąg komunikacyjny łączący obie stolice naszego województwa.

Aby wykorzystać ten potencjał realizujemy kolejny projekt w ramach LRPO, którego przedmiotem jest zakup czterech nowoczesnych pojazdów pasażerskich. Będą to pojazdy najnowszej generacji z serii „Link” produkcji Pesa Bydgoszcz, które są również dostarczane dla kolei niemieckich i czeskich. Dwa z nich już od grudnia 2013 roku umożliwią nam uruchomienie bezpośrednich połączeń Zielona Góra – Gorzów Wlkp., których obecnie na tej trasie nie ma.

Kolejnym projektem, dla którego otwarcie łącznicy ma kluczowe znaczenie jest, wspólny z województwem zachodniopomorskim, zakup elektrycznych pojazdów pasażerskich, z których dwa kursować będą na trasie Nowa Sól – Zielona Góra – Poznań. Nowoczesne pojazdy na odcinku Zbąszynek – Poznań będą mogły rozwijać prędkość do 160km/h, dzięki czemu czas jazdy ulegnie dalszemu skróceniu.