Pesa zmodernizuje 150 wagonów dla PKP IC

Pesa zmodernizuje 150 wagonów dla PKP IC

11 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Największy w historii PKP Intercity przetarg na modernizację 150 wagonów na trasę Przemyśl - Szczecin został dziś rozstrzygnięty. Kontrakt zrealizuje konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”.

Fot. Pesa

Wartość zamówienia wyniesie ponad 412 mln zł brutto. Połowa środków będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Zmodernizowany tabor uzupełni pulę 68 wagonów, które jeszcze tego lata pojawią się na trasie Przemyśl - Szczecin. O kontrakt starało się sześć podmiotów – cztery z Polski i dwa z Czech. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A., które otrzyma 412 869 180,00 zł brutto. Wykonawca zamówienia od momentu wejścia w życie umowy będzie miał 24 miesiące na realizację projektu.

Modernizacja obejmie wagony przedziałowe i bezprzedziałowe 1. i 2. klasy, jak również wagony sypialne, z miejscami do leżenia oraz barowe.

Zakres prac obejmie instalację nowych systemów i podzespołów, montaż foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, WC z zamkniętym obiegiem oraz urządzeń wzmacniających sygnał telefonii komórkowej. W ramach modernizacji pojawią się również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rowerzystów.

Wagony zostaną dostosowane do prędkości 160 km/h, co pozwoli przewoźnikowi w pełni wykorzystywać możliwości eksploatacyjne obecnie modernizowanych linii kolejowych E-30 (fragment Wrocław  - Katowice - Kraków ) i E-59 (fragment Wrocław - Poznań - Szczecin).

Projekt modernizacji zostanie częściowo sfinansowany ze środków  Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.