Stolica: zamknięcia nie tylko na średnicy

Stolica: zamknięcia nie tylko na średnicy

18 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wakacje będą trudnym okresem dla osób, które codziennie dojeżdżają w Warszawie do pracy. Zamknięta będzie z powodu remontu linia średnicowa podmiejska i wyłączone będą z ruchu stacje metra od Politechniki do Ratusza. ZTM przygotował dodatkowe autobusy i tramwaje.

Fot. ZTM Warszawa

PKP PLK zamkną linię średnicową podmiejską dla przeprowadzenia remontu mostu kolejowego. W związku z tym na dwa miesiące będzie wstrzymany ruch pociągów między Warszawą Wschodnią i Warszawą Zachodnią. Niektóre pociągi Kolei Mazowieckich będą mogły przejeżdżać przez Warszawę, ale po torach dalekobieżnych, czyli przez Warszawę Centralną.

Nowe tramwaje

ZTM przygotował komunikację zastępczą, która ma pomóc przedostać się między stacjami Wschodnia i Zachodnia. - Uruchomione zostaną dwie linie tramwajowe: 77 kursująca z Warszawy Wschodniej do pętli przy ulicy Banacha (przez Al. Jerozolimskie) i 45 z Placu Narutowicza do Ronda Wiatraczna. Te linię uzupełnią linie normalnie funkcjonujące, nie licząc linii 25, która zostanie zawieszona na wakacje – mówi Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

Utrudnienia czekają też pasażerów metra, w związku z budową II linii. W lipcu i sierpniu zamknięte będą stacje od Metra Politechnika do Metra Ratusz.

ZTM przygotował tymczasowe linie autobusowe: 313 z Warszawy Wschodniej (ul. Lubelska) do Dworca Centralnego, ale jadącą ulicą Targową, Trasą W-Z, do Placu Bankowego a następnie ul. Marszałkowską do Warszawy Centralnej. Będzie to linia szczytowa kursująca rano i po południu, co 10 minut.

Dodatkowym utrudnieniem na kolei będzie kontynuowana budowa stacji Ursus Niedźwiadek.

- Wzmocnimy linię 517 kursami skróconymi, bo mamy świadomość, że część mieszkańców Ursusa ma niekorzystne warunki podróży. Linia 517 będzie miała dodatkowe kursy skrócone do Placu Trzech Krzyży. W godzinach szczytu co 10 minut, a poza szczytem co 20 minut – informuje Andrzej Franków.

Bilet z pociągu w tramwaju

Na mocy porozumienia pasażerowie pociągów Kolei Mazowieckich będą mogli przemieszczać się między Warszawą Wschodnią i Zachodnią komunikacją miejska na biletach KM. Pasażerowie ZTM będą zaś mogli poruszać się pociągami KM. Trwają jeszcze rozmowy z PKP Intercity, aby przewoźnik zezwolił mieszkańcom stolicy korzystać ze swoich pociągów w Warszawie.

W związku z remontem mostu i wyłączeniem linii podmiejskiej, zmieniona zostanie oferta SKM. Pociągi linii S3 z Wieliszewa do Lotniska Chopina będą kursowały przez Warszawę Centralną (to jedyne pociągi przewoźnika, które przejadą przez stolicę).

Linia S1 będzie przedzielona. W podstawowym wariancie będzie kursowała wahadłowo między Ursusem a stacją Warszawa Śródmieście. Pociąg S1 będzie jechał ok. 30-40 minut.

Linia S2 będzie uzupełnieniem linii S1 (po drugim torze). Pociągi S2 będą jeździły wahadłowo z Lotniska Chopina do Warszawy Śródmieście.

Na linii pruszkowskiej ZTM planuje uruchomić 6 par kursów między Pruszkowem a Warszawą Zachodnią. Linia ta będzie nazywała się S11. Na tej trasie będą też kursowały pociągi KM, ale w związku z wzajemnym honorowaniem biletów pasażerowie nie będą musieli zwracać uwagi do jakiego wsiadają pociągu.

S20 i S10

Obecna linia S2 jeżdżąca z Sulejówka Miłosnej, w wakacje będzie kończyła kursy w Warszawie Wschodniej. Na ten okres zmieni nazwę na S20.

Linia S1 kursująca z Otwocka, również będzie kończyła bieg w Warszawie Wschodniej. Zmieni nazwę na S10.

Pasażerowie linii S20 muszą się liczyć z dodatkowymi utrudnieniami. W dniach 6-7 lipca oraz 13-14 lipca pociągi SKM będą kursowały z Warszawy Wschodniej tylko do Rembertowa, w związku z planowanymi pracami na torach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rondo ONZ: demontaż tunelu na poziomie -2 Rondo ONZ: demontaż tunelu na poziomie -2
Następny artykuł Dobre wyniki Stadlera za 2012 r. Dobre wyniki Stadlera za 2012 r.