Uroczyste przekazanie przystanku Warszawa Zacisze-Wilno

Uroczyste przekazanie przystanku Warszawa Zacisze-Wilno

19 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dom Development przekazał spółce PKP Polskie Linie Kolejowe przystanek kolejowy Warszawa Zacisze-Wilno, zlokalizowany tuż przy budowanym osiedlu.

Fot. Dom Development

Koszt budowy przystanku Warszawa Zacisze-Wilno wyniósł około 6,5 mln zł netto i został całkowicie poniesiony przez dewelopera, odpowiedzialnego za budowę osiedla Wilno. Prowadzona inwestycja jest jednym z pierwszych w Polsce przypadków finansowania w 100 proc. przez firmę prywatną budowy przystanku kolejowego.

Deweloper zbudował również pierwszy odcinek ul. Wiernej, która łączy przystanek kolejowy Warszawa Zacisze-Wilno z samym sercem osiedla Wilno – Placem Ostrej Bramy.

Przystanek ma dwa perony z przejściem podziemnym, windami dla niepełnosprawnych i automatami biletowymi (jeszcze nie działają). Po stronie osiedla Wilno, obok nowo powstałej, zbudowanej przez Dom Development ul. Wiernej, została wykonana pętla autobusowa, która będzie obsługiwać miejskie autobusy dowożące mieszkańców osiedla Wilno i okolic do przystanku kolejowego.

- Z dużą przyjemnością przekazuję zbudowany przez Dom Development przystanek kolejowy Warszawa Zacisze-Wilno. Istotne jest dla nas nie tylko budowane osiedle, ale również jego otoczenie oraz infrastruktura, z której będą w przyszłości korzystali mieszkańcy naszych inwestycji - powiedział Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. - Wyrazem tego jest właśnie osiedle Wilno – nowoczesne, ale z tradycją, oraz przystanek kolejowy Warszawa Zacisze-Wilno, z którego już korzystają nie tylko mieszkańcy naszego osiedla, ale również okolicznych terenów. Dzięki temu przystankowi komunikacja z centrum Warszawy została znacznie usprawniona. W przyszłości, dzięki tej inwestycji, mieszkańcy tych okolic będą mieli zapewniony bezpośredni dojazd do nowo budowanego odcinka metra przy Warszawie Wileńskiej - dodał Jarosław Szanajca.

Przystanek został uruchomiony 9 czerwca tego roku. Zgodnie z decyzją Rady Warszawy, nowa stacja kolejowa jest przystankiem granicznym między 1 a 2 strefą biletową, dzięki czemu pasażerowie mogą w pełni korzystać z biletów miejskich ważnych w 1 strefie biletowej oraz z Biletu Seniora.

Jednak dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich do osiedla nie należy teraz do najłatwiejszych. Z powodu budowy tunelu w Ząbkach pociągi ze stacji Warszawa Wileńska przez Wilno - Zacisze kursują po jednym torze, co niekiedy w znaczący sposób wydłuża podróż na tym odcinku. Mogliśmy się dziś przekonać o tym osobiście w drodze na uroczyst przekazanie stacji Wilno -Zacisze. Pociąg minutę po wyjeździe ze stacji Warszawa Wileńska stanął w oczekiwaniu na przejazd na ok. 30 min. (choć standardowe opóźnienia sięgają przeważnie ok. 15 min.). Z rozmówi przeprowadzonych z pasażerami, podróżującymi codziennie tą trasą dowiedzieliśmy się, że w godzinach szczytu komunikacyjnego ruch pociągów przebiega sprawnie i nie odchodzi do dużcyh opóźnień.