Wielkopolska: kolejne dworce czeka remont

Wielkopolska: kolejne dworce czeka remont

21 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP S.A. wybrało wykonawcę modernizacji dwóch kolejnych dworców w Wielkopolsce. Obiekty w Kościanie i Środzie Wielkopolskiej wyremontuje firma Jack-Bud Jacek Grabowski. Łączny koszty obu modernizacji wyniesie ok. 10 mln zł.

Fot. Jan Jerszyński

Na dworcach w Kościanie i Środzie Wielkopolskiej przeprowadzone zostaną szerokie roboty ogólnobudowlane. Budynki zyskają nowe elewacje i instalacje, zagospodarowane zostaną place wokół nich, na nowo urządzona będzie zieleń. Obiekty zostaną całkowicie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Te dwie inwestycje to kompleksowe modernizacje dworców, które dostosują je do współczesnych standardów obsługi pasażerów – mówi Szymon Konop, Dyrektor Departamentu Inwestycji PKP S.A. – W przetargu, oprócz kryterium ceny braliśmy pod uwagę czas realizacji zlecenia, co znacznie skróci okres niedogodności dla pasażerów.

Na czas prac dla podróżnych zorganizowane zostaną kontenerowe dworce tymczasowe, w których znajdą się kasy, poczekalnia i toalety.

Koszt przebudowy dworca w Kościanie wyniesie 4,88 mln zł. Koszt prac w Środzie Wielkopolskiej to 4,92 mln zł. W obydwu postępowaniach najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD Jacek Grabowski z Poznania. Trwa 10-dniowy okres na składanie odwołań od decyzji Komisji Przetargowej i ewentualnego podjęcia kontroli ze strony Urzędu Zamówień Publicznych. Po tym okresie możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą.

Obiekty w Kościanie i Środzie to kolejne obiekty modernizowane przez PKP S.A. w Wielkopolsce. Tylko w tym roku oddane po przebudowie zostały budynki dworców kolejowych w Chodzieży, Kole i Swarzędzu. Trwają prace na dworcach w Gnieźnie, Jarocinie, Kaliszu i Wronkach.

Od 2010 roku PKP S.A. zmodernizowało lub wybudowało ponad 60 dworców kolejowych w całym kraju, w tym między innymi dworzec w Lesznie i Poznań Główny. Jeszcze w tym roku wybierany będzie wykonawca przebudowy dworca w Pile.