Mural upiększy stację Warszawa Falenica

Mural upiększy stację Warszawa Falenica

28 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już jutro, 29 czerwca, na stacji w Falenicy zostanie odsłonięty mural  przedstawiający współczesną wersję „Żydówki z pomarańczami”, słynnego obrazu Aleksandra Gierymskiego. Wydarzenie będzie jednym z punktów imprezy kulturalnej „Stacja Pomarańczarka”, wspieranej przez PKP S.A.

Fot. Mateusz Włodarczyk, Wikimedia

Całodniowa impreza pod hasłem „Stacja Pomarańczarka odbędzie się w dwóch miejscach: Falenicy oraz Muranowie. Głównym wydarzeniem będzie impreza plenerowa przed budynkiem dworca PKP Falenica. O godz.19.45 nastąpi odsłonięcie muralu autorstwa Adama Walasa i Anny Koźbiel. Odsłonięciu będzie towarzyszył mini recital Elżbiety Wojnowskiej oraz krótki wykład przedstawicieli Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie dotyczący historii obrazu.

- Warszawa Falenica to dobry przykład tego, jak w ciekawy sposób wykorzystać przestrzeń dworca i stacji – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Grupy PKP - To miejsce od dawna znane warszawiakom właśnie z inicjatyw kulturalnych. Działa tu kino i kawiarnia.

PKP S.A. od dłuższego czasu zmienia wizerunek dworców kolejowych. Chodzi o to, by nie były one wyłącznie miejscami, gdzie czeka się na pociąg. To doskonała przestrzeń dla sztuki. Na dworcach w całym kraju PKP S.A. udostępnia przestrzeń artystom.

Celem wydarzenia „Stacja Pomarańczarka” jest symboliczne połączenie Falenicy i Muranowa – dwóch miejsc ważnych dla historii Warszawy. W każdym z nich zaplanowano szereg atrakcji, na które wstęp będzie wolny:

Stacja Muranów, ul. Andersa 13

12:00 – spotkanie z Piotrem Pazińskim, autorem powieści „Pensjonat”, poświęcone historii letnisk budowanych na tzw. „linii otwockiej”.
13.00 - gra miejska „Tramwaj letnisko”. Polegać  będzie na przejściu z Muranowa do Centrum trasą przedwojennego tramwaju. Na trasie gracze będą mieli za zadanie odnaleźć kilka przystanków. Na każdej ze stacji będzie umieszczony QR kod przekierowujący do nagrania ze wspomnieniami przedwojennych mieszkańców Warszawy. Do ich odczytania niezbędne są telefony z dostępem do Internetu oraz słuchawki.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A

17:30 - spacer śladami przedwojennej architektury Falenicy. Przewodnikiem w spacerze będzie aplikacja multimedialna udostępniona przez Fundację Ad Hoc. Uczestnicy zostaną poprowadzeni do 10 miejsc charakterystycznych dla dawnej Falenicy i społeczności żydowskiej. Na spacer również należy zabrać ze sobą telefon komórkowy.
19.45 – odsłonięcie muralu na dworcu w  Falenicy  autorstwa Adama Walasa i Anny Koźbiel, przedstawiającego współczesną wersję „Żydówki z pomarańczami ” Aleksandra Gierymskiego.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów” oraz Fundacja Stacja Kultury. „Stację Pomarańczarka” wspiera PKP S.A.