Kto wiceprezesem UTK?

Kto wiceprezesem UTK?

02 lipca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity dementuje nieoficjalne informacje, że ubiega się o stanowisko wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Fot. UTK

O tym, że znamy nieoficjalnie nazwiska dwóch kandydatów na stanowisko wiceprezesa UTK ds. techniki i bezpieczeństwa ruchu kolejowego napisaliśmy dziś około południa na podstawie źródeł zbliżonych do UTK. Wymieniliśmy jako kandydatów - Janusza Malinowskiego i Jacka Poniewierskiego. Jednak Janusz Malinowski - prezes spółki PKP Intercity od marca 2011 roku (zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Mędzę) - kategorycznie zaprzecza, że stara się o tę funkcję.

Drugim kandydatem jest Jacek Poniewierski, który przez cztery lata, do maja 2013 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Strategii PKP PLK. W swojej karierze był m.in. pełnomocnikiem zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie (przez 1 rok), następnie specjalistą w Wydziale Ekonomiki Transportu Kolejowego w Departamencie Regulacji Transportu Kolejowego UTK (1 rok), pracownikiem w zespole rzecznika praw pasażera w PKP S.A. (1,5 roku), a także dyrektorem ds. inwestycji w międzynarodowej firmie projektowej Systra S.A. Od 1999 r. jest prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej.

Osoba Jacka Poniewierskiego buddziła ostatnio wiele kontrowersji. Po artykule „Gazety Wyborczej” dotyczącym jego kontaktów z Koreą Północną i działalności w Towarzystwie Polsko-Koreańskim stracił on stanowisko dyrektora Biura Stategii PKP PLK. Jednak prezes PKP S.A. Jakub Karnowski zaprzeczył, że dymisja Poniewierskiego miała związek z tą publikacją. – Został zwolniony ze względu na jego niskie kompetencje związane z wykonywanymi zadaniami – skomentował sprawę prezes Karnowski w maju tego roku.

Nabór na stanowisko wiceprezesa UTK odbędzie się na zasadach weryfikacji dokumentów pod względem formalnym; weryfikacji wiedzy merytorycznej i doświadczenia kandydata; badania kompetencji kierowniczych; prezentacji oraz rozmowa kwalifikacyjnej. O szczegółowych warunkach jakie musi spełnić nowy wiceprezes UTK pisaliśmy w kwietniu 2013 r.

Fotel wiceprezesa UTK ds. Techniki i Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego jest pusty od 11 marca 2013 r., kiedy to z tego stanowiska został odwołany poprzedni wiceprezes Krzysztof Banaszek.