Zachodniopomorskie: jest Wi-Fi i umowa z PR

Zachodniopomorskie: jest Wi-Fi i umowa z PR

01 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Spółka Przewozy Regionalne będzie od 15 grudnia 2013 r. wykonawcą kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz w ruchu transgranicznym. Realizacja tego zadania będzie kosztować samorząd łącznie prawie 76,3 mln zł.

Fot. UMWZ

Wczoraj marszałek województwa Olgierd Geblewicz wraz z wicemarszałkiem Andrzejem Jakubowskim podpisali umowę z prezesem spółki PR Ryszardem Kuciem.

Podpisanie umowy odbyło się w adekwatnej, bo kolejowej scenerii, na pokładzie rejsowego SA136, który zatrzymał się na postój na szczecińskim dworcu głównym przy peronie 3.Marszałek Olgierd Geblewicz witając uczestników uroczystości, krótko naszkicował najważniejsze ustalenia umowy. Przypomniał, że w budżecie województwa na ten cel zarezerwowano 77 mln zł, że oferta Przewozów Regionalnych dokładnie odpowiadała założonym celom oraz że jesteśmy jednym z nielicznych regionów, które musi finansować usługi przewozowe w ruchu transgranicznym.

Marszałek podkreślił, że szczególnym powodem do zadowolenia jest fakt, że umowa podpisywana jest z wyprzedzeniem, co umożliwia optymalne planowanie pracy obu stronom.

Olgierd Geblewicz zwrócił uwagę na znakomicie modernizowany zachodniopomorski tabor, dzięki czemu diametralnie zmienia się standard i komfort podróży. – Gwarantujemy tabor, ale co równie istotne zabezpieczamy finansowo funkcjonowanie kolei regionalnej – zaznaczył. Dodał ponadto, że liczy na to, iż współpraca z przewoźnikiem będzie układała się tak jak dotychczas. – A nawet lepiej – doprecyzował.

Prezes Ryszard Kuć podzielił zdanie marszałka, że ten termin podpisania umowy jest także powodem do zadowolenia dla jego firmy. – Mieliśmy czas, by uzgodnić warunki, czas na dopracowanie umowy w rozsądnym terminie  – podkreślił. Prezes Kuć wysoko ocenia zmiany w taborze kolejowym województwa. – Cieszę się, że wygląda on coraz lepiej. Czekamy na więcej – oznajmił pan prezes.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski podkreślił zaangażowanie zarządu województwa w ostateczny kształt umowy, zwłaszcza z punktu widzenia dbałości o środki publiczne i potrzeby mieszkańców. – Życzę wszystkim dobrej podróży z Przewozami Regionalnymi po Pomorzu Zachodnim – powiedział.

Po tych słowach wstępnych przyszedł czas na złożenie podpisów oraz wymianę dokumentów. Nie był to jednak końcowy akord uroczystości.
Marszałek Olgierd Geblewicz po raz pierwszy publicznie poinformował o wdrożeniu systemu Wi-Fi w regionalnych pociągach. W całym taborze województwa (z jednym wyjątkiem) od 1 sierpnia pasażerowie mają dostęp do Internetu dzięki właśnie bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Nie tylko słownie, ale i praktycznie marszałek zainaugurował pierwsze połączenie z Internetem z pokładu „smerfa”. Jak powiedział marszałek, to była absolutnie prapremiera nowej technologii w pociągach województwa.