TVP: w siódmym punkcie kupili kolejowy złom

TVP: w siódmym punkcie kupili kolejowy złom

06 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wiadomości TVP zorganizowały wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi prowokację. Dziennikarze spróbowali sprzedać w stołecznych skupach złomu elementy infrastruktury kolejowej. Skupy nie godziły się na transakcję, ale przy siódmej próbie znalazł się nabywca.

Fot. Rafał Wilgusiak

Dziennikarze „Wiadomości” TVP postanowili sprawdzić, czy w skupach złomu łatwo jest sprzedać metal pochodzący z kradzieży. Okazuje się, że nie. Ekipa TVP spotykała się w skupach z odmową. Ich pracownicy szybko rozpoznawali nielegalne produkty. Dopiero w siódmym składzie prowokacja zakończyła się „sukcesem” – złom został sprzedany. Reportaż z prowokacji wyemitowano w „Wiadomościach”.

Wczoraj do warszawskiego skupu, który kupił złom od dziennikarzy, udali się funkcjonariusze SOK oraz pracownik Sekcji Eksploatacji Warszawa Odolany. Ok. godz. 14. 50, funkcjonariusze SOK znaleźli na miejscu ok. 100 kg mienia kolejowego w postaci: 2 obciążników sieci trakcyjnej, 5 odcinków liny nośnej sieci trakcyjnej o dług. 1m. każdy, 4 linki podwieszające sieć trakcyjną, 5 podkładek pod szyny oraz 9 śrub. 

Kupujący, 37-letni Andrzej T. nie miał odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej legalność transakcji. Zabezpieczone mienie kolejowe przekazano Sekcji Eksploatacji Warszawa Odolany. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Policji z Komisariatu Warszawa Rembertów, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. Wartość odzysku ustalona będzie w późniejszym terminie.

PKP Polskie Linie Kolejowe od wielu lat borykają się z częstymi przypadkami kradzieży elementów nawierzchni kolejowej i sieci trakcyjnej. Robert Kuczyński, rzecznik spółki, informuje, że trwa nierówna walka ze złodziejami, którzy niszcząc infrastrukturę powodują obniżenie bezpieczeństwa na kolei. PKP PLK zależy na tym, aby społeczeństwo reagowało na przypadki kradzieży i współpracowało z funkcjonariuszami SOK oraz policji. Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie skutków kradzieży, organizowane są m.in. konferencje prasowe poświęcone temu problemowi. Pierwsze odbyły się w Sosnowcu i Wrocławiu. Kolejarze współpracują też ze skupami złomu, tworząc katalogi elementów infrastruktury.