Zachodniopomorskie: zadebiutował drugi Link

Zachodniopomorskie: zadebiutował drugi Link

08 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś, w barwach województwa zachodniopomorskiego zadebiutował drugi z zakupionych w PESIE przez szczeciński Urząd Marszałkowski nowoczesny, spalinowy zespół trakcyjny SA139-002 Link.

Fot. PESA

Uroczyste przekazanie nastąpiło przed południem na szczecińskim Dworcu Głównym. Spełniającego najwyższe standardy bezpieczeństwa (zbudowanego wg czterech scenariuszy zderzeniowych), klimatyzowanego Linka odebrał w imieniu województwa wicemarszałek Wojciech Drożdż. Producenta reprezentowali będą dyrektor marketingu rynku krajowego PESY Jerzy Berg oraz zastępca dyrektora produkcji i techniki, szef produkcji Sebastian Kamecki.

Po przekazaniu pojazdu obydwa LINKI połączone w jeden zestaw wyruszyły z peronu 3 w kurs do Kołobrzegu.

Pojazdy LINK zostały do tej pory zamówione w PESA do obsługi regionalnych połączeń w Czechach (narodowy przewoźnik Ćeske drahy) i Niemczech (ogromny kontrakt z Deutsche Bahn i umowa z prywatną Netinerą), a jedynym województwem w Polsce, w którym pasażerowie jeżdżą tak komfortowymi spalinowymi pojazdami jest na razie zachodniopomorskie.

Kontrakt o wartości 24,6 mln zł na dostawę dwóch pojazdów LINK podpisany został 2 lipca 2012 r., pierwszy z pojazdów został dostarczony w grudniu 2012, a drugi właśnie dzisiaj.

O wyborze pojazdów LINK poza spełnieniem wysokich wymagań technologicznych i norm bezpieczeństwa zdecydowały również względy związane z homologacją pojazdu, upoważniającą do wjazdu na teren Niemiec. Takie dokumenty stanowiące świadectwo starań o homologację, przedłożył  producent z Bydgoszczy, który właśnie realizował zamówienie prywatnego operatora Netinery, dostarczając mu dwanaście Linków.

PESA starała się już od dwóch lat o przyznanie takiej homologacji, upoważniającej do wjazdu na sieć DB, na terenie całego kraju. 31 Linków  producent dostarczył również kolei CD.