Zdjęcia wikipedystów na Głównym we Wrocławiu

Zdjęcia wikipedystów na Głównym we Wrocławiu

09 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Cudowne zdjęcia, najpiękniejszych zabytków w Polsce i na świecie można oglądać od dziś na dworcu Wrocław Główny w ramach specjalnej ekspozycji Wiki Lubi Zabytki, która została zorganizowana przy współpracy z dworcową Galerią Open.

Fot. PKP S.A.

Zdjęcia, które można obejrzeć na Głównym to wyselekcjonowany zbiór z polskiej i światowej edycji konkursu Wiki Loves Monuments 2012. Wśród nich znajdziemy fotografie laureatów edycji światowej i polskiej tego największego na świecie konkursu fotograficznego. Jego ubiegłoroczna edycja została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii Największy Konkurs Fotograficzny. W tym roku najlepsze zdjęcia wybierano z 361 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 15 tysięcy autorów z 35 krajów. Polska edycja była "skromniejsza", gdyż wzięło w niej udział 679 uczestników, którzy nadesłali 51 tysięcy fotografii.

Na zdjęciach uwieczniono takie polskie zabytki jak między innymi zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena "Na Wyspie", refektarz zespołu klasztornego cystersów czy zamek w Ogrodzieńcu. Jest też akcent wrocławski z zabytkową klatką schodową z dawnej piekarni Mamut. Wśród kadrów ze świata zobaczymy grobowiec Safdarjunga (Indie, New Delhi), pochodzący z czasów rzymskich akwedukt w Segowii (Hiszpania) czy mauzoleum Tadź Mahal (Indie, Agra). 

Na wystawę składa się osiem plakatów ze zwycięskimi zdjęciami polskich zabytków, dziesięć plakatów ze zdjęciami zabytków z całego świata oraz dwie plansze informacyjne. Wszystkie plansze posiadają nadrukowane QR kody, które po zeskanowaniu telefonem komórkowym kierują do haseł opisujących zabytki w Wikipedii.

Ekspozycję Wiki Lubi Zabytki  będzie można oglądać na dworcu Wrocław Główny do 2 września.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska – jest organizacją, której celem jest promocja i wspieranie Wikipedii oraz innych projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów. Do celów Stowarzyszenia należy również ułatwianie powszechnego dostępu do wiedzy, propagowanie wolnych licencji oraz wspieranie Fundacji Wikimedia, zapewniającej dostęp do Wikipedii, wolnej encyklopedii. Strona internetowa Stowarzyszenia Wikimedia Polska: http://pl.wikimedia.org

Galeria OPEN – bezlimitowa, bezbiletowa, otwarta i szanująca zasady artystycznej wolności przestrzeń dla wszystkich twórców, którzy pragną pokazać szerokiej publiczności swoje dzieła. Galeria OPEN oferuje tę przestrzeń na wszystkich polskich dworcach kolejowych i dla każdego rodzaju twórczości. Proponowana prezentacja sztuki w przestrzeni publicznej jest próbą zatrzymania uwagi na zjawiskach ulotnych, niedostrzegalnych, albo po prostu zapomnianych. Stanowi jednocześnie odważną propozycję kształtowania na nowo miejsc kojarzonych wyłącznie z podróżą. To powrót do korzeni, do dworców, które mogą być – bo i kiedyś były! – miejscem spotkań, w których zatrzymywał się czas, nie tylko pociąg.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Tramwaje w Katowicach pojadą objazdami Tramwaje w Katowicach pojadą objazdami
Następny artykuł Utrudnienia między Łowiczem a Sochaczewem Utrudnienia między Łowiczem a Sochaczewem