Zmarł prof. Antoni Rosikoń

Zmarł prof. Antoni Rosikoń

20 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nie żyje prof. Antoni Rosikoń. Był najstarszym żyjącym polskim naukowcem i  najlepszym w Polsce fachowcem z zakresu szkód górniczych na kolei. Zmarł w Mysłowicach-Kosztowach. 10 czerwca tego roku skończył 106 lat.

Fot. Janusz Mincewicz

Prof. Antoni Rosikoń w 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski nadanym przez prezydenta RP. W 1932 roku ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Promotorem jego pracy dyplomowej był prof. Aleksander Wasiutyński, wybitny fachowiec kolejnictwa, pomysłodawca i projektant Magistrali Węglowej łączącej Śląsk z Wybrzeżem.

Po studiach Antoni Rosikoń pracował w Dyrekcji PKP w Katowicach. Był kontrolerem, naczelnikiem i dyrektorem Biura Projektów Kolejowych. W 1964 roku obronił doktorat. Był twórcą i dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na Politechnice Śląskiej. W 2001 roku został profesorem, a w 2012 r. - profesorem honorowym Politechniki Śląskiej. Na swoje setne urodziny wydał książkę pt. „O obrotach podpór i przęseł mostu”.

Był ojcem dwóch synów, miał 6 wnuków i 4 prawnuków. Uwielbiał miód pitny i spacery po Beskidach i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Był świetnym gawędziarzem, kochał życie i pracę.

– Praca jest najlepszą receptą na długowieczność. Robiłem, co mogłem, żeby nie stracić ani jednego dnia na próżno, aby spłacić to co daje życie. Jestem zawsze zadowolony z tego, co jest i chwalę Boga za to, co daje. Jestem człowiekiem spełnionym – mówił przed czteroma miesiącami w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Za miesiąc otwarcie Galerii Katowickiej Za miesiąc otwarcie Galerii Katowickiej
Następny artykuł KolejTV - 19.08.2013 r. KolejTV - 19.08.2013 r.