WKD patronem YESt Festival 2013

WKD patronem YESt Festival 2013

28 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Warszawska Kolej Dojazdowa jest partnerem konkursu wokalnego YESt Festival 2013

Fot. Tomasz Zajkowski

YESt Festival to wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska artystów sprawnych i niepełnosprawnych. Głównym celem, który przyświeca organizatorom – Bemowskiemu Centrum Kultury Artbem – jest stworzenie bezpiecznej, przyjaznej i profesjonalnie przygotowanej przestrzeni dla wspólnego muzycznego spotkania artystów amatorów, w której nie mają znaczenia granice sprawności i niepełnosprawności.

W latach 2006-2012 odbyło się 7 edycji Festiwalu. Początkowo był to konkurs o charakterze lokalnym, potem wojewódzkim, zaś w ostatnich dwóch latach osiągnął zasięg ogólnopolski. Do współpracy przy organizacji minionych edycji festiwalu, zapraszaliśmy wspaniałych artystów, m.in. Danutę Błażejczyk, Halinę Frąckowiak, Mietka Szcześniaka, Marcina Nowakowskiego, Hanię Stach, Natalię Lesz, Natalię Kukulską, Ryszarda Rynkowskiego i innych. Uczestniczyli oni w pracach jury, a także wykonywali krótki koncert – rodzaj muzycznego prezentu dla uczestników i zgromadzonej publiczności.

YESt Festival składa się z dwóch części, warsztatowej i konkursowej. Uczestnicy zakwalifikowani na podstawie nadesłanych nagrań demo, współzawodniczą w dwóch kategoriach wiekowych. Wykonują dwie piosenki: konkursową i dowolną. Utwór konkursowy dobierany jest wg klucza tematycznego (w 2013 roku będzie to twórczość Seweryna Krajewskiego, w ubiegłych latach wybieraliśmy m.in. Annę Jantar i Agnieszkę Osiecką), utwór dowolny pozostaje w gestii uczestnika. Wszystkie piosenki są aranżowane i wykonywane na żywo z profesjonalnym zespołem, zarówno podczas przesłuchań konkursowych, jak i podczas koncertu finałowego.

Warsztaty są równie istotną co konkursowa częścią YESt Festival. Podczas kilku dni wytężonej pracy, młodzi artyści, pod kierunkiem wspaniałych wokalistów, nie tylko szlifują swój repertuar konkursowy, opanowują materiał utworów zbiorowych, odbywają próby z zespołem, ale także spędzą wspólnie czas, poznając i ucząc się siebie nawzajem.

Finał YESt Festival jest zawsze wielkim świętem muzyki i integracji na Bemowie. Podczas koncertu laureatów, w Amfiteatrze Bemowo, występują nagrodzeni uczestnicy Festiwalu oraz zaproszona Gwiazda – Gość Specjalny YES’t Festival. Do udziału w koncercie zapraszamy takiego artystę, którego występ stanie się nie tylko ważnym wydarzeniem artystycznym, ale także niezapomnianym momentem w życiu uczestników Festiwalu. Zawsze namawiamy Gościa do wspólnego wykonania z młodymi wokalistami kilku specjalnie zaaranżowanych utworów.

YESt Festival w latach 2012 i 2013 został objęty honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na www.artbem.pl.