Nowe pociągi przybędą na Kubę

Nowe pociągi przybędą na Kubę

31 sierpnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Związek Kolei Kubańskich wkrótce powiększy swój tabor o 300 dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych z rosyjskiej fabryki w Murom. Pierwszy z nich płynie już na karaibską wyspę.

Fot. Panther/Wikimedia

Pojazdy typu SV-10 zostały wyposażone w silniki Diesla o mocy 176kW. Masa własna składu to 22 tony przy długości ponad 25 metrów. Pasażerowie mają do dyspozycji 45 siedzeń w układzie 2+3. Pierwsze 17 z 300 zamówionych pojazdów jest produkowana w Rosji. Pozostałe pojazdy zostaną zmontowane na Kubie.

Pierwszy pojazd, jaki przybędzie na wyspie zostanie skierowany do obsługi tras w prowincji Artemisa położonej w zachodniej części kraju. W przyszłości będzie obsługiwać powstającą właśnie linię łączącą port w Mariel z Hawaną.

Choć wygląd nowych pociągów wydaje się być bardzo prosty, składy poruszające się po kubańskich torach powinny być w odpowiedni sposób dostosowane do lokalnych warunków pracy niż bardziej zaawansowane składy. Nie licząc feralnych szynobusów klasy Dm11 skonstruowanych dla fińskiego przewoźnika VR Group przez hiszpańską spółkę GEC Alsthom, które trafiły na Kubę po odrzuceniu ich przez Finów, będą to pierwsze od lat nowe pojazdy szynowe dostarczone na tą karaibską wyspę. Jednak pojazdy klasa Dm11 nigdy nie pracowały prawidłowo na Kubie ze względu na zbyt skomplikowaną technikę wykonania. Obecnie sprawne są tylko nieliczne pojazdy tej serii, a niektóre w ogóle nie pracowały od czasu przyjazdu na wyspę.