ŁKA będzie wozić pasażerów autobusami?

ŁKA będzie wozić pasażerów autobusami?

15 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Łódzki urząd marszałkowski chce, by Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła sieć połączeń autobusowych dowożących z centrów miejscowości na dworce kolejowe. Przewoźnik stara się też skoordynować rozkłady podmiejskich pociągów z komunikacją lokalną mniejszych miast regionu.

Fot. Kasper Fiszer

Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszą prawdopodobnie 15 czerwca przyszłego roku. Wojewódzka spółka przejmie w pierwszej kolejności obsługę trasy Łódź – Łowicz. Wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy ŁKA uruchomi także kursy do Sieradza. Władze województwa chcą rozszerzyć ofertę nowego przewoźnika o kursy autobusów, które połączyłyby mniejsze miejscowości z dworcami kolejowymi.

Do wsi i dużych zakładów

Autobusy ŁKA miałyby kursować tam, gdzie samorządy lokalne nie uruchamiają własnych systemów komunikacji lokalnej.
– Linie biegłyby pomiędzy dworcami i przystankami kolejowymi, a centrami miejscowości. Przystanki pośrednie miałyby być zlokalizowane m.in. przed dużymi zakładami pracy – tłumaczy Marta Markowska, rzecznik Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Tabor miałyby stanowić autobusy oferujące podobny komfort podróżowania, jaki zapewniają zakupione przez przewoźnika jednostki Flirt.

Szansą nowa perspektywa budżetowa

Łódzka spółka chce pozyskać środki na organizację dowozowych autobusów z funduszy unijnych w przyszłej perspektywie budżetowej.
– W latach 2014 – 20 Unia Europejska będzie przykładać dużą wagę do projektów transportowych. Takiej okazji nie możemy przeoczyć – ocenia Mata Markowska. – Koncepcja jest jednak nadal w fazie opracowywania. Na szczegóły związane z wskazaniem konkretnych miast, taryfy i terminem uruchomienia wspomnianych autobusów jest jednak jeszcze za wcześnie – dodaje.

Plany łódzkiego urzędu marszałkowskiego dotyczące tworzenia połączeń kolejowo-autobusowych nie ograniczają się do linii autobusowych obsługiwanych przez ŁKA.
– Wraz z samorządem chcemy doprowadzić do skoordynowania istniejącej już komunikacji lokalnej z naszymi pociągami – deklaruje rzecznik spółki.

Na początek w stolicy regionu

Pierwszym przykładem integracji kolei regionalnej z komunikacją miejską w województwie łódzkim jest wprowadzony do oferty 1 września łódzki bilet aglomeracyjny. Miesięczne bilety na kolej, tramwaje i autobusy honorują Przewozy Regionalne, będą one ważne także w pociągach ŁKA.
– Prace nad stworzeniem Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego trwały od połowy zeszłego roku  - mówi Iwona Jendrychowska, naczelnik Wydziału Marketingu Łódzkiego Zakładu PR.

Należy się więc spodziewać, że tworzenie wspólnej oferty w skali województwa będzie procesem co najmniej równie długotrwałym.